Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na yapılan bir başvuruda Musk'ın görevli ekibi, Twitter'ın anlaşmasını maddi ihlal üzerine ihlal etmesi ve müzakereler sırasında "yanlış ve yanıltıcı" açıklamalar yapması nedeniyle anlaşmayı feshettiğini iddia edildi.

Musk'ın hukuk ekibi, Twitter platformunda sahte veya spam hesapların yaygınlığına ilişkin bağımsız bir değerlendirme gerçekleştirmek için gerekli veri ve bilgileri aradı. Olay ardından ekip, şirketin gerekli bilgileri sağlamayı başaramadığını ve reddettiğini belirtti.

Twitter başkanı mahkemeye başvurucağını söyledi

The Verge'nin haberine göre Twitter, Musk'ın fesih girişimine rağmen hala anlaşmayı kapatmayı umuyor. Twitter yönetim kurulu başkanı Bret Taylor, şirketin birleşme anlaşmasını uygulamak için yasal işlem başlatacağını ve mahkemede galip geleceğini söyledi.

twitter bot ve spam (2)

Musk, Twitter'ın platformunda spam botların yaygınlığı hakkında yanıltıcı istatistikler yayınladığını iddia ederek, anlaşmayı imzaladıktan birkaç hafta sonra anlaşmayı terk etmeye hazırlanıyor. Ayrıca belirtilene göre, Musk'ın Twitter'da spam hesapların varlığından memnun olmadığı için anlaşmasını yasal olarak terk edebileceği tamamen belirsiz durumda. 

Threads'in yeni özelliği sayesinde geçmiş gönderilerinizi kontrol altına alabileceksiniz! Threads'in yeni özelliği sayesinde geçmiş gönderilerinizi kontrol altına alabileceksiniz!

Twitter, Musk'ın isteklerine ayak uydurmak için büyük bir çaba sarf etti. Hatta Haziran ayının başında şirket, Musk'ın platforma her gönderilen tweet'i analiz edebilmesi için hizmetine "firehose" erişimi açtı. Şirket ayrıca, spam ve botların kontrol altında olduğu konusunda halkı sürekli olarak ikna etmeye çalıştı. Perşembe günü düzenlenen bir basında, günde bir milyondan fazla spam hesabını engellediğini söyledi ve Mayıs ayında Twitter'ın CEO'su kaç kullanıcısının bot olduğunu nasıl belirlediği hakkında uzun bir yazı yayınladı.

Twitter anlaşması için davaya gidilecek!

Musk'ın ekibi ayrıca Twitter'ın iki üst düzey yöneticiyi işten çıkardığında, "şirketin sıradan gidişatından" saptırmak için izin almadığını ve son birkaç ay içinde işe alımları dondurduğundan anlaşmalarını ihlal ettiğini iddia etti.

Twitter'ın anlaşmasını ihlal ettiğini kanıtlamakla yükümlü olan milyarder iş adamının istediği zaman anlaşmadan dönemeyeceği belirtildi. 

twitter bot ve spam (5)

Bu durumda hem Twitter hem de Musk, anlaşmanın ihlal edilip edilmediği konusunda bir dava süreci başlatmak zorunda kalacak, 

Musk'ın Twitter'ı satın alması, kullanıcılar ve yetkililer tarafından bir işi satın alma ve büyütme yönündeki gerçek bir girişimden daha çok Elon Musk'ın bir oyunu gibi görünmüştü. Ayrıca ilk olarak bu anlaşma Musk'ın Twitter'da yüzde 9'luk bir hisse satın almasıyla ortaya çıkmıştı.

Elon Musk sözünü yerine getirebilecek mi?

Musk, Twitter için tutarlı bir iş planı geliştirmek istediğinden çok, ifade özgürlüğü ve kurumsal bağımsızlık hakkında ve ürün planları yapma yeteneğinden keyif alarak anlaşmayı sürdürüyordu. The New York Times'ın belirttiğine göre Tesla ve SpaceX'in kurucusu Musk'ın liderliği altında Twitter için en hafif tabirle çılgınca görünen çeşitli hedefler gerçekleştirmeye çalıştı

twitter bot ve spam (4)

. Bunların yanı sıra Musk, yatırımcılara altı yıl içinde hem geliri hem de kullanıcıları dört katına çıkarabileceğini söylediğini bildirildi. Musk'ın bu söylemlerini başarmak için ne yapacağı hala belirliğini korumuyor.

Değerli düşüncelerinizi biz Megabayt ekibiyle yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Editör: Enes Sapmaz