Twitter Perşembe günü gazetecilere verdiği demeçte, platformundan günde 1 milyondan fazla spam hesabı kaldırdığını söyledi. Twitter CEO'su Parag Agrawal'ın Mayıs ayında bir tweet dizisinde belirttiği sayının iki katı. Bunun yanı sıra şirket, botların aktif kullanıcı tabanının yüzde 5'inden daha azını oluşturduğunu belirttiği konumunu uzun süredir devam korumaya çalışıyor.

Elon Musk, bot hesaplar nedeniyle anlaşmayı durdurmuştu

Ayrıca spam hesaplarının sayısı ve Twitter'ın bunlarla nasıl başa çıktığı, Elon Musk'ın şirketin bu sorunu küçümsediği endişelerini öne sürerek şirketi satın almaktan vazgeçmekle tehdit ettiği için son aylarda bir sorun haline gelmiş durumda.

twitter bot ve spam (2)

Mayıs ayında Twitter CEO'su Agrawal, bahsi geçen durumu verilerin, gerçeklerin ve bağlamın yararı için spam hesaplar hakkında tweet attı. Agrawal attığı tweette, platformun "her gün yarım milyondan fazla spam hesabı" askıya aldığını ve spam olduğundan şüphelendiği "her hafta milyonlarca hesabı" kilit altına aldığını söyledi.

Twitter bot hesapları saptamak için özel hesap verilerini kullandı

Ayrıca Twitter'ın yüzde 5'lik rakamını nasıl elde ettiğini açıklayan Agrawal, bu durumun zaman içinde tutarlı bir şekilde rastgele örneklenen insan incelemeleri tarafından geldiğini söyledi. Bunun yanı sıra gerçekleştirilen incelemelerde, kullanıcının IP adresi ve konumu gibi özel hesap verileri de kullanıldığı belirtildi.

 The Guardian'a göre, Twitter'ın açıkladığı son rakamlar, hesap açmasına izin verilmeyen ve bu nedenle hiçbir zaman platforma giremeyen kullanıcıları da içeriyor.

twitter bot ve spam (1)-1

Twitter ve Musk, Nisan ayında şirketi 44 milyar dolara satın alması için bir anlaşmada bulundu. Ancak Mayıs ayında Musk, Twitter'ın kullanıcı tabanının yüzde 20 veya daha fazlasının bot olabileceğini iddia ederek anlaşmanın "beklemede" olduğunu söyledi. Şirketin belirttiği yüzde 5'lik rakamın doğru olduğunu kanıtlamasını istedi ve Haziran ayında şirketi "birleşme anlaşması kapsamındaki yükümlülüklerini şeffaf bir şekilde yerine getirmeyi reddettiğini" söyleyerek bilgileri saklamakla suçladı.

twitter bot ve spam (3)

Artık başka bir kullanıcının profil fotoğrafını ekran görüntüsünü alamayacaksınız... Artık başka bir kullanıcının profil fotoğrafını ekran görüntüsünü alamayacaksınız...

Twitter'ın yeni özelliği sayesinde bot hesapları işaretleyebileceksiniz

Twitter daha önce Musk'ın iddialarına yanıt vermişti. Şirket Haziran ayında Elon Musk'ın, kendi analizini yapabilmesi için platforma gönderilen tüm tweet'lerin bir akışı gibi davranan "Fiirehose" API'sine erişim sağlayacağını söylemişti.

twitter bot ve spam (1)

Agrawal'ın spam hakkındaki ileti dizisinden yaklaşık bir ay sonra şirket, kullanıcıların spam göndericilere ait olabilecek hesapları işaretlemesine olanak tanıyan raporlama sistemini platformda kullanıma açtığını duyurdu.

Değerli düşüncelerinizi biz Megabayt ekibiyle yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Editör: Enes Sapmaz