Bir önceki rekor sahibi Nereocaris exilis'in neredeyse iki katı büyüklüğünde olan Balhuticaris voltae, bugüne kadarki keşfedilen en büyük çift kabuklu eklembacaklı ünvanına sahip oldu.

En büyük çift çenetli eklembacaklılardan bir tanesi

Balhuticaris voltae, yaklaşık 506 milyon yıl önce Kambriyen döneminin okyanuslarında yaşamını sürdürdürdü. Bunun yanı sıra 24,5 cm (9,6 inç) uzunluğundaki antik arthropod, en yakın türleri Nereocaris exilis ve Tuzoia olmak üzere bugüne kadar bilinen en büyük çift çenetli eklembacaklılardan biridir.

Balhuticaris voltae bir tür hymenocarine yani çift kabuklu beden yapısına sahip olan ve yüzeysel olarak karideslere benzeyen bir grup Kambriyen eklembacaklısıydı.

eklembacaklı (1)

Toronto Üniversitesi paleontologları Alejandro Izquierdo-López ve Jean-Bernard Caron, "Kambriyen çift kabuklu eklembacaklılar, sefalotorasik çift kabukluları ile karakterize edilen bir eklembacaklı grubudur" dedi. Ayrıca paleontolog bilim insanları, Birçok çift kabuklu eklembacaklı, yalnızca izole edilmiş kabuk fosilleri ile tanınmaktadır, ancak yumuşak doku korumalı fosiller, çoğunlukla kök grup euarthropod Isoxyidae ve Hymenocarina'dan oluşan, giderek daha karmaşık bir polifiletik grubunu ortaya çıkarmaktadır." dedi.

Hymenokarinler her iki gruptan daha çeşitli yapıya sahiptir, ancak erken eklembacaklıların evrimindeki konumları geniş çapta tartışma konusu olmuştur.

Dev eklembacaklılar, çift taraflı 110 uzuvla sahipti

Ayrıca Balhuticaris voltae, son derece uzun ve çok parçalı bir anatomiye sahipti. Bilim insanlarının açıklamalarına göre bu dev arthropodlar, çift taraflı 110 homonom uzuvları ile hareket ediyorlardı.

NASA helikopteriyle iletişim kesildi! NASA helikopteriyle iletişim kesildi!

Hayvanın olağandışı kabuğu bir kemere benzetildi. Vücudun sadece neredeyse ön kısmını kaplayan bu kabuk, ventral olarak bacakların ötesine uzanıyordu.

eklembacaklı (4)

Karmaşık bir duyu sistemine sahip olduğu belirtilen Balhuticaris voltae,  güçlü kürek şeklindeki exopodları ve uzun ve esnek gövdesi sayesinde muhtemelen okyanusun aktif bir yüzücüsüydü.

Araştırmacılar, toplamda 110 post-sefalik segment ile Balhuticaris voltae'nin Kambriyen eklembacaklıları arasında kaydedilen en yüksek beden parçasına sayısına sahip bir arthropod olduğunu kaydetti.

Çoklu segmentasyon (20'den fazla), jianfengiids, marrellomorphs ve çoklu trilobitler gibi Kambriyen eklembacaklı gruplarında yaygın olarak bulunur.

Balhuticaris voltae'in 11 arkeolojik örneği toplandı

Balhuticaris voltae'nin on bir örneği, Kanada'daki Kambriyen çağındaki bir fosil alanı olan ünlü Burgess Shale'in Marble Canyon bölgesinden toplandı.

eklembacaklı (2)

Bilim insanları, Balhuticaris voltae'in Burgess Shale ve Kambriyen'den tamamen korunmayı başarmış en büyük hayvanlardan biri olduğunu belirtti.

Balhuticaris voltae'nin keşfi, iScience dergisinde 25 Haziran 2022'de yayınlanan bir makalede bildirildi.

Editör: Enes Sapmaz