ABD’nin New York eyaleti aldığı karar ile çevreye zarar vermekte olduğu gerekçesi ile kripto para madenciliğini yasaklamayı planlıyor.

Demokrat senatör Kevin Parker tarafından teklif edilen kanun tasarısında devletin sürdürülebilirlik hedeflerine telafisi mümkün olmayan zararları önleyebilmek amacıyla kripto madenciliğine üç yıllık bir yasaklama getirmeyi hedefleniyor. Madencilik yasaklama tasarısı Çevre Koruma Komitesine havale edildi ve kabul edilirse, kripto madencilerinin çalışmaya devam edebilmeleri için çevresel etki incelemelerinden geçmeleri gerekecek.

Kripto para madenciliği yasağının nedeni olarak ise şunlar belirtildi;

“Kripto para madenciliği merkezlerinin devam eden ve genişleyen operasyonu, New York Eyaletindeki enerji kullanım miktarını büyük ölçüde artıracak ve ilgili sera gazı emisyonlarının, İklim Liderliği ve Topluluk Koruma Yasasına uyumu telafi edilemeyecek şekilde zedeleyeceğine inanıyoruz” 

Kripto para birimlerinin fiyatındaki artışın nedeni ise madencilik uygulamalarını mercek altına alınmasından dolayı gibi görünüyor Özellikle Bitcoin madenciliğiyle ilgili en yaygın şikayetlerden biri, çevre üzerine getirdiği yük ile ilgili. Bitcoin madenciliğinde kullanılan enerji miktarını astronomik rakamlara yükseldiği belirtilmekte Cambridge Üniversitesi‘nin yakın tarihli bir raporunda, Bitcoin‘in yıllık bazda İsveç’in tamamından daha fazla enerji kullandığını (141,91 TWh / yıl) iddia ediliyor.

OKUYUN  Twitch'te abonelik artık 9,90 TL, Android 12, Terim belgeseli - Megabayt Haftalık Gündem (21.5.2021) - VİDEO