Hawaii'nin orta-güney kesiminde yer alan yanardağ Mauna Loa, bugün 28 Kasım'da patlamaya başladı. Önceki verilere göre, bu patlamanın ilk aşamaları ve zamanla şiddetlenebilir. Bu nedenle adada yaşanabilecek kötü senaryolara karşı hazırlıklar başladı.

Richter ölçeğine göre büyüklüğü 2,5'ten büyük olan bir düzineden fazla depremi tetikleyen patlama, için bölgede uyarılar yapılıyor.

hawaii-yanardağ

Hawaii Volkan Gözlemevi'nden gelen bilgilere göre, lav akıntıları şu an için zirvede yer alıyor ve dağ eteklerinden aşağıya innmiş değil. Eğer patlama Moku'āweoweo'da kalırsa, lav akıntıları büyük olasılıkla kaldera (volkanik patlama sonucu toprağın çökmesiyle oluşmuş volkanik yer şekli) duvarları içinde kalacak. Ancak püsküren lav duvarların dışına taşarsa, dağın eteklerinden aşağıya hızla hareket edebilir.

Bölgedeki vatandaşlara, özellikle de solunum yolu rahatsızlıkları olan insanlara, kül parçacıkları konusunda evde kalmaları ya da maske takmaları tavsiye edildi. 

hauna loa

En son 1984'te patlayan yanardağ, 8 kilometre boyunca uzanan bir lav püskürtmüştü. 

Patlamanın uydu görüntüleri de aşağıdaki gibi:

3 Şubat BİM aktüel ürünleri arasında Amazfit Neo akıllı saat ve Kumtel Airfyer var 3 Şubat BİM aktüel ürünleri arasında Amazfit Neo akıllı saat ve Kumtel Airfyer var