Yeni özellik, DuckDuckGo tarayıcısının Android sürümünde mevcut. 'Uygulama İzleme Koruması' adlı özellik, yaklaşık bir yıl boyunca beta aşamasında bulunsa da şimdi herkes için kullanılabilir durumda. DuckDuckGo, işlevin çevrimdışı çalıştığını ve herhangi bir veriyi, şirketin kendi sunucuları dahil olmak üzere hiçbir sunucuya göndermediğini belirtiyor.

Etkinleştirildiğinde, özellik her gün cihazınızda kaç takip girişimini engellediğini bir hafta boyunca kullanıcılara bildirecek ve ardından raporlar haftalık olarak gönderilecek.

Arama motoru şirketi, tarayıcılar, Android Auto, YouTube ve WhatsApp gibi birkaç uygulamanın varsayılan olarak 'Uygulama İzleme Koruması'ndan hariç tutulduğunu belirtiyor; çünkü bunlar bazı sorunlara yol açabilir.

DuckDuckGo App Tracking Protection'ı Android'de Nasıl Etkinleştirebilirsiniz?

  1. DuckDuckGo tarayıcısını Google Play Store'dan Android cihazınıza indirip yükleyin.

  2. Uygulamayı açın, ekranın sağ üst köşesinde görünen üç noktalı menüye dokunun ve 'Ayarlar'ı tıklayın.

  3. 'Gizlilik' bölümü altında 'Uygulama İzleme Koruması'na dokunun.

  4. Şimdi, özelliği etkinleştirin ve telefonunuz DuckDuckGo'nun bir VPN bağlantısı kurmasını isteyip istemediğinizi soracaktır. 'Tamam'ı tıklayın ve işlem tamamdır.

    Rus hacker grubu, Microsoft'un yöneticilerini hedef aldı! Rus hacker grubu, Microsoft'un yöneticilerini hedef aldı!

DuckDuckGo'nun 'Uygulama İzleme Koruması', Apple'ın 'Uygulama İzleme Şeffaflığı'na benzer bir özellik taşıyor ancak ikisi arasındaki temel fark, Apple'ın uygulamanın özelliği etkinleştirildiğinde geliştiricilere kullanıcı izlemeyi durdurmalarını zorunlu kılmasıdır, oysa DuckDuckGo'nun 'Uygulama İzleme Koruması' özelliği telefonun kendi ağ trafiğini kontrol altında tutarak çalışır.

Editör: Enes Sapmaz