Rubio'nun uzaya yetiştirdiği ilk domatesleri topladıktan sonra bir sunum için poşete koyduğu domates poşeti kayboldu. Hiçbir iz bulunamayan meyvenin kaybolduğu sırada diğer astronotlar, Rubio'yu yediği konusunda şaka yapmışlardı. Ancak, 8 ay sonra, Aralık ayının başında, kaybolan domates ortaya çıktı. NASA tarafından paylaşılan bir fotoğraf, aslında kayıp örnekte iki domatesin bulunduğunu gösteriyor ve her şeye rağmen pek de kötü görünmüyorlar.

NASA, blog gönderisinde, "Başka bir renk değişikliği dışında, görünür mikrobiyal veya fungal büyüme göstermiyordu" diyor.

Starlink uyduları Dünya'yı mı zehirliyor? Starlink uyduları Dünya'yı mı zehirliyor?

NASA, yıllardır ISS üzerinde yiyecek yetiştirme yöntemleriyle ve bitki büyümesi üzerinde uzay ortamının etkilerini inceleyerek deneyler yapıyor. Kırmızı cüce domatesler, XROOTS adlı bir programın bir parçası olarak yetiştirildi. Bu program, toprak yerine hidroponik ve aeroponik tekniklerin bir kombinasyonunu kullanıyor. Rubio, ISS'de rekor kıran 371 gün geçirdikten sonra Eylül 2023'te Dünya'ya dönmüştü ve mart ayında topladığı domates partisini VEG-05 çalışması için incelenmek üzere geri göndermişti.

Rubio'nun sakladığı örnekle ilgili, astronot, "Domatesleri nereye Velcro ile bağladıysam oraya güvendiğimi düşünüyordum ve sonra geri döndüğümde kaybolmuştu" dedi. Rubio, onu bulmak için "sekiz ila 20 saat" harcadığını ancak başarılı olamadığını söyledi.

Editör: Enes Sapmaz