Kış ayları geldi ve havalar soğumaya başladı. Ancak doğalgaz kullanırken faturamızın yüksek gelmemesi için dikkat etmemiz gereken şeyler var.

Telefon şarj olurken neden çok ısınır? Telefon şarj olurken neden çok ısınır?

Artan doğalgaz fiyatları nedeniyle eski alışkanlıklarımızı değiştirip daha tasarruf sağlayacak yöntemler denemek faydalı olacaktır. Sizler için faturanızı düşürecek doğalgaz tasarruf yöntemlerini anlattık.

Peki Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?

1. Evinizin dış cephesine ısı yalıtımı yaptırın

Dış cephesinde ısı yalıtımı yapılmayan bina duvarları, kışın içerideki ısıyı dışarıya atma, yazın ise dışarıdaki ısıyı evin içerisinde verme eğilimindedir. Bu tip durumları engellemek için dış cephe ısı yalıtım sistemleri kullanılmalıdır.

Evin içerisindeki ısının dışarıya çıkmaması, daha az doğalgaz kullanmanızı ve faturadan tasarruf etmenizi sağlayacak. Ayrıca dış cephe ısı yalıtım malzemeleri, ses yalıtımında da etkilidir.

Dış cephe yalıtım malzemelerinde;  taş yünü, EPS levha, XPS levha, ısı yalıtım sıvaları ve donatı filesi gibi ürünler kullanılır.

2. Isı yalıtım levhaları

Isı yalıtım levhaları, ev içerisinde kullanılabilen araçlardır. Radyatör arkasına yerleştirebileceğiniz bu ısı yalıtım levhaları, ısının duvara gitmemesi ve evin içerisine yönlendirilmesini sağlar.  Böylece daha az doğalgaz kullanımıyla evi daha çok ısıtabilirsiniz.

3. Perde ve Radyatör mesafesinin ayarlanması

Radyatörün önüne sarkan perdeleriniz varsa ısının eve yayılmasını engeller. Ayrıca bu durum yangın tehlikesini de beraberinde getirir. 

Radyatör ile perde arasında en az 50 cm mesafe bırakılmalıdır. Ayrıca radyatör çalışırken perdelerinizi radyatörün önünü kapatmayacak şekilde açmaya özen gösterin.

4. Evdeki koltukların dizilimi

Eğer radyatörlerin önüne koltuklarınız geliyorsa, ısı eve yayılmadan koltuklar tarafından emilebilir. Bu nedenle radyatörlerin önüne koltuk koymamalısınız. 

kis-gelmeden-korkusu-sardi-dogalgaz-faturasi-nasil-dusurulur-3-tuyo-ile-yuzde-30-tasarruf-1280x720

5. Termostatik vana kullanın

Termostatik vana kullanımı doğalgaz faturaları üzerinde %30’a kadar varan tasarruf sağlar. Bu akıllı vanalar, ısının muhafaza edilmesinde oldukça önemli rol oynar. Isı derecesine göre doğalgaz kullanımını durdurur ve ihtiyaç halinde tekrar açar.

6. Kombinizi sık sık kapatıp açmayın

Bazı insanlar kombilerini gün içinde kapatıp yeniden açtığında tasarruflu olacağını düşünüyor ancak bu tamamen yanlış. Kombiyi kapatmak evin soğumasına yol açarak ısıtma için yeniden ve daha fazla doğalgaz harcanmasına neden olur. 
Evden uzun süreli uzak kalınması gereken durumlar dışında kombiyi gün içerisinde kapatıp açmak zararlıdır. Evin varolan sıcaklığını kısık kombi derecesiyle muhafaza etmek, bir evin yeniden ısıtılmasından daha kolay ve tasarrufludur.

7. Doğalgaz tasarruf cihazı kullanın

Kombilere takılan bir doğalgaz tasarruf cihazı, %15 ila %20 arasında tasarruf sağlayabilir. Tüm kombilerle uyumlu çalışan bu cihazlar ısı verimliliğini %98’e kadar artırabilir. 

8. Yoğuşmalı kombi kullanın

En tasarruflu kombiler yoğuşmalı kombilerdir. Diğer türdeki kombilere göre %20 daha tasarruflu çalışan yoğuşmalı kombiler, atık gazın çıktığı yerde bir ısı eşanjörüne sahiptir. Bu sayede gazdaki su buharı ayrıştırılarak enerji olarak yeniden kullanılır.

Editör: Burak Karahan