Çinli şirket Baidu, Apollo RT6 isimli yeni robotaksisini tanıttı. Aracın en önemli özelliği ise direksiyonunun çıkarılabilir olması.

Yolcu taşıma hizmetlerinde yolculara daha fazla alan imkanı sağlayacak ve ek koltuklarıı, çalışma masalarını hatta oyun konsollarını içeren bu konsept çok yakında gerçek olabilir. 

Tesla açığını bulan kullanıcılar, arabalarını bedavaya otopilot olarak kullanıyor! Tesla açığını bulan kullanıcılar, arabalarını bedavaya otopilot olarak kullanıyor!

cinli-baidu-yeni-nesil-otonom-araci-apollo-rt6-yi-tanitti150916_0

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, RT6 Baidu’nun en yeni otonom sürüş teknolojisini içeriyor. Seviye 4 sistem (belirli şartlar altında tamamen kendini sürebilen) aralarında sekiz LiDAR ünitesi ve 12 kameranın da bulunduğu toplamda 38 sensör içererek şehir yollarında geziyor. Şirket, tamamen elektrikli tasarımın menzilinin ne olacağını söylememiş olsa da, düz zemini, kayan kapıları ve “etkileşimli” ışıkları yolcuğunuzu daha eğlenceli yapacaktır.

Araç üretime hazır

 Araç, işletmelere Çin’de 37.000 dolar dengi bir fiyat karşılığında sunulacak ve ilk olarak 2023 yılında Baidu’nun kendi Apollo Go hizmeti ile kullanıma başlaması planlanıyor.

cinli-baidu-yeni-nesil-otonom-araci-apollo-rt6-yi-tanitti150916_1

Aracın göreceli olarak mütevazı fiyatı, şirketin Çin genelinde “on binlerce” araç sunmasına imkan tanıyacak ve şirket, robotaksi ücretlerinin geleneksel türevlerinin yarısından daha ucuz olacağı bir gelecek hayal ediyor. Bu durum taksi sürücüleri için pek iyi bir haber olmasa da, yakında sürücüsüz araç yolcu taşıma hizmetlerinin ülke geneline yoğun bir şekilde yayılacağına işaret ediyor.

Editör: Burak Karahan