Smart Trade Coin isimli bir saadet zinciri kuran dolandırıcılar, kendilerini kripto para oluşumu gibi gösterip 100 milyon dolardan fazla para topladı. 200 bin kişiyi dolandıran dolandırıcılar sırra kadem bastı.

Smart Trade Coin, sektöre girmeyi düşünenlere 100 dolardan 1.000 dolara kadar değişen fiyatlarda otomatik olarak işlem yapan bir kripto para botu satan dolandırıcılar, aylık yüzde 30 kâr vaadinde bulundular. Buna inanan vatandaşlar da palarını dolandırıcılara kaptırdı.

İkinci kez para kaptıran bile var

İddialara göre Smart Trade Coin’e parası kaptıran isimlerden bir tanesi, Ramazan Oruç isimli bir vatandaş. Eskişehir’de By Ramazan Kokoreç isimli bir işletmenin sahibi olan Oruç’un, bu saadet zincirine 2 milyon TL kaptırdığı söyleniyor. İşin daha da ilginç yanı, Ramazan Oruç ismi daha önce de çeşitli saadet zinciri olaylarında müşteki olarak yer almış.

Hürriyet’in haberine göre Smart Trade Coin yalnızca Türkiye’den değil, Avrupa’dan da katılımcı sağlamış. Özellikle de gurbetçi vatandaşlara odaklanan şirket yöneticileri, topladıkları paraları ise Marshall Adaları’na aktarmışlar. Olayın duyulması üzerine nitelikli dolandırıcılık iddiasıyla kolluk kuvvetlerine koşan vatandaşlar ise tahmin edebileceğiniz üzere Smart Trade Coin’in hiçbir muhatabına ulaşamamışlar.

OKUYUN  Bitcoin yeniden yükselişe geçti! İşte son durum