12. Ulaştırma ve Haberleşme Şurası kapsamında gazetecilerin sorularını yanıtlayan PTT AŞ Genel müdürü Hakan Gültekin, her şehre özel olarak üretilen toplu ulaşım kartlarının tek bir ulaşım kartı altında toplanacağını açıkladı.

Gültekin’in açıklamasına göre;  projenin gerçekleşmesi durumunda örnek vermek gerekirse İstanbul’da almış olduğumuz bir ulaşım kartı, Konya’daki toplu ulaşım araçlarına binmek için de kullanabilecek. Gültekin, proje için birçok belediye ile çoktan anlaşma yapıldığını belirtti.

Türkiye Kart

‘Türkiye Kart’ olarak isimlendirilen yeni kartın, bir önceki şuralarda çokça tartışıldığını kaydeden Gültekin, “Türkiye’deki tüm belediyelerimize toplu ulaşım kartlarının Türkiye Kart özelliği kazanmasını teşvik amacıyla Bakanlığımız bu özelliği duyurdu. Tüm belediyelere ‘toplu ulaşım sistemlerini Türkiye Kart’ın tarif ettiği şema ve teknoloji ile revize edin, bütün kartlar birbirleriyle geçsin’ diye davet yazısını gönderdi. Bu anlamda destek bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Birçok belediye ile de anlaşmamızı yaptık ve teknik entegrasyonumuzu tamamlamış durumdayız. Konya’da bu işlemlere başladık. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın yapmış olduğu tüm toplu ulaşım kanallarında Türkiye Kart uygulamasının geçmesini istiyoruz. “ şeklinde konuşan Gültekin, Türkiye Kart ile birlikte kart yığınının ve milyonlarca lira masrafın önüne geçileceğini ve bu uygulamanın dünyada örnek bir teknoloji olduğunun da altını çizdi. Şu anda çevreci kurumlara ihtiyaç olduğunun ve bu nedenle de çevreci adımlar atmaya başladıklarını vurgulayan Gültekin, “Yüzde 100 geri dönüştürülebilir ambalajlar kullanabiliyoruz. Üzerindeki boyalar da suda çözünebilir. Elektrikli araç kullanımına ve yenilenebilir enerji kullanan araçları kullanmaya dikkat ediyoruz. Bunları yaygınlaştırmak için de elimizden geleni yapıyoruz. “ açıklamasında bulundu.

OKUYUN  Itch.io'dan Filistin'e yardım kampanyası! 5 dolarlık oyun paketi ile Filistin'e destek olun