2020 Tokyo Olimpiyatları resmi olarak başladı. Bugün yapılacak açılış töreni ile de büyük açılış yapılmış olacak. Peki Tokyo Olimpiyatları hangi kanalda? Nasıl izlenir? Hangi kanal veriyor? İşte detaylar.

Tokyo Olimpiyatları nasıl izlenir? Hangi kanalda?

Japonya Ulusal Stadı’ndaki yapılacak açılış töreniyle başlayacak olan olimpiyatlar, 8 Ağustos’a kadar sürecek. Tokyo 2020 Olimpiyatları TRT SPOR, TRT SPOR YIDLIZ, Eurosport 1 ve Eurosport 2 üzerinden takip edilebilecek.

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda Türkiye’yi 50’si kadın, 58’i erkek toplam 108 sporcu 18 branşta temsil edecek.

Olimpiyatlar öncesi büyük endişe

Bir yıl ertelenen ve bu yıl 23 Temmuz – 8 Ağustos tarihleri arasında yapılacak olan Tokyo Olimpiyatları, hala tartışma konusu. Olimpiyatların yapılmaması için 400 binden fazla insanın imzaladığı bir imza kampanyası bile başlatılmıştı.

Tokyo Olimpiyatları’nın başlamasına bir gün kala Tokyo’da vaka sayılarında artış yaşanmaya başlandı. Son 6 ayın en yüksek zirvesini gören Tokya’da vaka sayısı günlük 2 bine yükseldi.

Ne yazık ki tahmin edilen şey oldu ve olimpiyatlara bir gün kala Tokyo, son altı ayın en yüksek vaka sayısına ulaştı. 15 Ocak’ta kaydedilen en yüksek vaka sayısı 2 bin 44 olmasına karşın bugün Tokyo’da kayıtlara geçen vaka sayısı bin 979’a ulaştı. Başbakan Suga, olağanüstü hal ile birlikte Tokyo’da bulunan mekanlara girişi yasaklarken, açık mekanda oturabilecek kişi sayısına sınırlama getirdi.

Türk bayrağını en genç sporcular taşıyacak

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın açılış seremonisinde Türk bayrağını, milli yüzücüler Merve Tuncel ile Berke Saka’nın taşıyacak.

Organizasyonda 200 metre sırtüstünde havuza girecek 18 yaşındaki Berke Saka ile 400, 800, 1500 metre serbest stilde yüzecek 16 yaşındaki MerveTuncel, açılış töreninde kafilenin en önünde yer alacak.

Önceki olimpiyatlarda 1 kişi tarafından taşınan bayrak, bu yıl cinsiyet eşitliğine vurgu yapmak için birer erkek ve kadın sporcuya emanet edilecek.

OKUYUN  Apple'ın 'Spring loaded' etkinliği nasıl izlenir?

Olimpiyat heyecanı 41 farklı merkezde yaşanacak

Organizasyonda 41 farklı tesis farklı branşlara ev sahipliği yapacak.

Açılış ve kapanış törenlerinin yapılacağı Olimpiyat Stadı aynı zamanda atletizm ve futbola da ev sahipliği yapacak.

Geçen yıl ertelenmişti

Geçen yıl yapılması gereken Tokyo 2020, tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle yapılamamıştı.

Uzun süre yapılıp yapılmayacağı tartışma konusu olan oyunların, 2021 yılında yapılması yönünde karar alınmıştı.

İlk kez seyircisiz yapılacak

Tokyo 2020, 32. Yaz Olimpiyat Oyunları tarihinde ilk kez seyircisiz gerçekleştirilecek.

Kovid-19 nedeniyle Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), oyunlara yurt dışı seyirci kabul edilmemesi yönünde karar almıştı.

Organizasyon Komitesi, Tokyo Valiliği, Japonya hükümeti ile IOC üyeleri arasında yapılan toplantının ardından Japonya içinde de seyircinin alınmamasına karar verildi.

Müsabakalar sırasında geçmiş olimpiyat oyunlarına ait ses efektlerinin kullanılacağı açıklanmıştı.