Türk Silahlı Kuvvetleri için önemli ilklerine sahiplik edecek TCG Anadolu Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi’nin (LHD) ülkemizde üretilen S/İHA’lara bünyesinde barındıracağı bir süredir gündemdekini yerini korumaktaydı.

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir’in Mart ayında yaptığı açıklamaların ardından nisan ayı başlarında Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, TCG Anadolu’da görev yapacak SİHA’nın özelliklerini kamuya paylaşmıştı. Bayraktar açıklamasında, “Bayraktar TB3 diye uçak gemisine inip/kalkan ve o sınıfta benzeri olmayan bir uçak geliştiriyoruz. Kanatları katlanıyor, uçak gemisine iniyor, 1200 kilogram civarında, daha ağır mühimmatlar taşıyabiliyor.” olarak bahsetmişti.

Devam eden heyecanlı süreçte bu kez Baykar Savunma Genel Müdürü Haluk Bayraktar bazı açıklamalarda bulundu. Gebze Teknik Üniversitesi Havacılık ve Uzay Zirvesi’nde söz alan yönetici, TB3 SİHA’ya ait 3 boyutlu model görüntüsü paylaştı.

Bayraktar açıklamasında, “Bunu ilk defa gösteriyorum sadece bir resim olarak göstereceğim. Sedef Tersanesi tarafından üretimi yapılan Anadolu havuzu çıkarmak gemimizde ki Bayraktar TB 3’ün aslında iniş ve kalkış konseptini gösteren bir resim. O da hızlı bir şekilde devam ediyor çok güzel bir proje olacak ve gerçekten özellikle Deniz kuvvetlerimize önemli katkı sunacağını değerlendiriyorum.” ifadelerini kullandı.

Düşüncelerinizi yorumlarda biz Megabayt ekibiyle paylaşabilirsiniz.

OKUYUN  Fosilin sırrı çözüldü! Yaşamış en büyük dinozor türlerinden...