Türklerin, Twitter, Instagram ve Facebook gibi sosyal medya uygulamalarında harcadığı zaman son iki yılda tam %40 arttı. Araştırmaya göre Türkiye’de bir vatandaş günde ortalama 4 buçuk saatini cep telefonunda harcıyor.

Son iki yılda telefon uygulamalarını kullanımda yaşanan bu %40’lık artış, %45 ile Rusya’dan sonra ikinci sırada. Rusların artan %45 telefon kullanma süresiyle son iki yılda ilk sırada.

En fazla kullanan Brezilyalılar

App Annie Intelligence adlı danışmanlık şirketinin araştırmasına göre, dünyada cep telefonunda Twitter, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya uygulamalarında en çok vakit harcayanlar Brezilyalılar oldu. Brezilyalılar günde 5 saatten fazlasını cep telefonlarına bakarak harcıyor. Sıralamada Türkiye globalde 6’ncı sırada yer alıyor. Türkiye’de insanlar ortalama günlük 4.5 saatlerini cep telefonundaki uygulamaları kullanarak harcıyor.

İşsizlik oranı ile paralel

Brezilya, Endonezya, Türkiye, Hindistan, Meksika gibi işsizlik oranı yüksek ülkelerin bu listede tepeye oynaması da oldukça dikkat çeken bir durum. . Global araştırmada katılımcıların yüzde 60’ı, haftada en azından birkaç gece uyurken ellerinde cep telefonlarının olduğunu söyledi. HMD Global’in 7 bin kişi ile yaptığı araştırmaya göre katılımcıların yüzde 28’i ara sıra da olsa dijital detoks yapıyor. Uzmanlar, ruh ve beden sağlığı için özellikle cep telefonu kullanımının arttığı pandemi sonrası dijital detoks yapmanın çok önemli olduğunu vurguluyor. Günlük cep telefonu kullanım saatlerini sınırlayabilmek için belirli saatler telefonu hiç ele almama, yatağa telefonu asla sokmama, iş telefonu ile özel telefonu ayırma, haftasonları ya da mesai saatleri sonrası için ayrı bir telefon kullanmak gibi yöntemler öneriliyor.

OKUYUN  Bilim insanları ilk kez 30 yıl önce donan bir canlıyı hayata döndürdü