Avustralya‘nın koala nüfusunun yaklaşık üçte biri , son yıllarda orman yangınları , kuraklık ve sıcak hava dalgalarının etkileriyle yok oldu.

2018’den bu yana %30 azaldı

Koala sayılarını takip eden bir kuruluş olan Avustralya Koala Vakfı salı günü yaptığı açıklamada , toplam koala popülasyonunun şu anda 32.000 ila 58.000 hayvan arasında olduğunu söyledi . Bu, vakfın koala sayılarının 46.000 ila 82.000 arasında olduğunu tahmin ettiği 2018 yılına göre ciddi bir düşüş.

Avustralya’nın belirli bölgelerinde düşüş daha da keskin: Yeni Güney Galler eyaletinin koala nüfusu son üç yılda %41’den fazla azaldı. Vakıf, ülkenin her bölgesinin nüfusta bir düşüş gördüğünü söyledi.

Vakfın başkanı Deborah Tabart yaptığı bir açıklamada, koalalardaki düşüşü bir dizi farklı faktöre bağladı. Ancak bu faktörlerin çoğu iklim değişikliyle bağlantılı. Tabart, “2019-20’deki korkunç orman yangınları elbette bu sonuca katkıda bulundu.  Ancak, Koala popülasyonlarının düşüşte olmasının tek nedeni kesinlikle bunlar değil. Kuraklık, sıcak hava dalgaları ve Koalaların içebileceği su eksikliği nedeniyle iç kesimlerdeki popülasyonlarda ciddi bir düşüşe tanık olduk.”

Uzmanlar, 2019-20 orman yangınlarının Avustralya genelinde koalalar gibi yaklaşık 143 milyon memeli de dahil olmak üzere yaklaşık 3 milyar hayvanı öldürdüğünü veya yerinden ettiğini tahmin ediyor

OKUYUN  Şans Diyarbakırlı vatandaşa vurdu: Kömür torbasından 360 bin dolarlık göktaşı çıktı