ASELSAN şirketleri BİTES ve ASELSAN SİVAS, milli artırılmış gerçeklik (AR) gözlüğünün geliştirilmesine yönelik protokolü imzaladı. İmzalar Defence Turkey Dergisi tarafından düzenlenen Uluslararası Geleceğin Askeri Konferansı etkinliğinde atıldı.

Güvenlik güçlerinin muharebe sahasındaki ihtiyaçlarına yönelik “akıllı artırılmış gerçeklik gözlüğü prototipi” geliştirmek üzere çalışmalara başlanıyor. Projenin ilk fazında harici sensör ve kameralarla birlikte çalışabilen, geniş bakış açısına (FoV) sahip, 5G – LTE- Wi-Fi desteği bulunan, çevresel koşullara uygun, askeri operasyonlarda kullanılabilir bir gözlük geliştirilecek.

BİTES artırılmış gerçeklik yazılımı geliştirme, ASELSAN SİVAS ise optik, elektronik ve optomekanik tasarım ve üretim sorumlulukları üstlenecek. İki şirket birlikte yapacakları sistem mühendisliği çalışmalarıyla sahip oldukları kabiliyet ve tecrübeleri ışığında geliştirme faaliyetleri yürütecek. Hedef yurt dışı bağımlılığının ortadan kaldırılması. Giyilebilir teknolojiler üreterek güvenlik güçlerine avantaj sağlamayı amaçlayan BİTES ve ASELSAN SİVAS, sonraki aşamalarda da global pazarda rekabet etmek için ileri faz çalışmalarına devam edecek.

Artırılmış gerçeklik gözlükleri ne gibi yararlar sağlayacak?

Artırılmış gerçeklik gözlükleri, muharebe sahalarında tehditlerin belirlenerek karşı taktik belirlenmesi, sensörler ve akıllı gözlük sayesinde anlık iletişimde daha gelişmiş bir yapı sağlanacak. Ayrıca bilgi akışı da daha hızlı yapılabilecek.

Güvenlik güçlerinin kullanacağı akıllı gözlüklerle muharebe sahasının haritası, diğer birliklerin konumu ve sağlık verileri, komuta merkezinden iletilen bilgiler, bakılan yöndeki tehdit unsurları gibi bilgilere ulaşılabiliyor. Güvenlik güçlerinin saniyeler içerisinde karar vermesine destek olacak bilgiler, akıllı gözlükler ile görüş açısını etkilemeden sunulabiliyor.

OKUYUN  Yerli irtifa hava savunma sistemi Hisar O+, testleri başarıyla tamamladı