4,5 yaşında olan ve hayatının yarısı boyunca boynunda bir otomobil lastiği takılı bir şekilde acı çeken geyik artık özgürlüğüne kavuştu.

Colorado’daki vahşi yaşam yetkilileri, bu hafta geyiği, kafasındaki lastiği çıkaracak kadar uzun süre kontrol altında tutabildiklerini ve sonunda hayvanın özgürlüğüne kavuştuğunu açıkladı. Doğayı nasıl kirlettiğimizi ve masum hayvanların hayatını nasıl bitirdiğimizi görmemiz için de uyarıda bulundular.

Kanada Geyiği’nin (Elk) bu üzücü sorununa ilk defa Denver’ın 40 mil dışındaki Mount Evans Wilderness’ta yapılan bir nüfus araştırması sırasında rastlandı. Bölgenin uzaklığı nedeniyle, o sırada geyiğe yardım edilmesinin pek mümkün olmadığı düşünülüyordu. Kameralar ve insanlar, önümüzdeki iki yıl içinde hayvanı ara sıra gördüğünü bildirdi, ancak insanlara karşı temkinli görünüyordu ve uzun süre gözden kayboldu.

Geyiğin Temmuz 2019’da çekilen ilk görüntüsü

Mayıs-Haziran 2021 döneminde Colorado Parks ve Wildlife memurları, şu anda yaklaşık 4,5 yaşında olduğu tahmin edilen geyiği kurtarmak için birkaç girişimde bulundular, ancak sonuç alamadılar. Daha yakın zamanlarda, geyik , muhtemelen üreme mevsimi (geyikler için kızışma mevsimi olarak da adlandırılır) olması nedeniyle, Pine kasabası yakınlarında görüldü . Ve Cumartesi akşamı, yetkililer nihayet hayvanı bulup geçici olarak uyuşturarak lastiği çıkarabildiler.

Ne yazık ki, çelik kaplaması nedeniyle lastiği kolayca kesemeyeceklerine karar verdiler. Bu yüzden geyiğin boynuzlarını kesip, lastiği kafasından kaydırma yolunu seçtiler. Geyiğin boynunda çok az görünür yaralanma var gibi görünüyordu. Geyiğin, çok küçükken, boynuzları henüz çıkmadan önce lastiğe takılmış olabileceği düşünülüyor. Vahşi doğa yetkilileri bu tip durumlarla karşılaştıklarını da ekliyor.

OKUYUN  COVID-19 insanlardan yaban geyiklerine bulaştı!