Microsoft Copilot, Android'e geliyor! Microsoft Copilot, Android'e geliyor!

DASK, 6 Şubat'ta 11 ilde yıkımlara neden olan depremlerden sonra toplamda kaç adet hasar tespit bildirimi yapıldığını paylaştı. Yapılan ilk açıklamaya göre, deprem sonrası DASK'a 221 bin 663 hasar ihbarı yapıldı. Ayrıca ihbarların incelenmesi sonucunda vatandaşlara ödenen toplam tazminat tutarının ise  519 milyon 177 bin TL olduğu açıklandı. 

dask (2)

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılan son açıklamaya göre 830 bin 783 binadaki 3 milyon 273 bin 605 bağımsız birim için hasar tespit çalışması yapıldı. Ancak DASK'ın açıklaması ise toplamda şu ana kadar sadece 221 bin 663 adet başvuru yapıldığı yönünde. Bunun nedeni ise, DASK sigortasının yasalara göre zorunlu bir uygulama olmamasından kaynaklanıyor ve sigorta yaptırılmadığında herhangi bir cezai işlem uygulanmıyor.

Eğer sahibi olduğunuz bir evi kiraya verirseniz veya oturmak isterseniz DASK olmadan elektrik, su veya doğalgaz gibi aboneliklerinizi açtıramazsınız. Hal böyle olunca da, DASK sigortaları genelde ilk sene yaptırılıp sonrasında unutuluyor.

Editör: Enes Sapmaz