Ubisoft, konsolda bir fare ve klavyeyi kullanarak denetleyici girişlerini XIM veya benzeri cihazlar kullanarak hile yapan Rainbow Six Siege oyuncularını tespit etmeye başlayacak. Rainbow Six Siege'e yapılan bir güncellemede, XIM gibi üçüncü taraf cihazları kullanarak hile yapan oyuncuların yakın zamanda amaçlarını bozacak bir mouse gecikmesi fark etmeye başlayacaklar.

XIM, Cronus Zen ve Recnow S1 gibi cihazlar, fare ve klavyelerin hareket kolaylığından faydalanarak nişan alma yardımı avantajlarından yararlanması için çevrimiçi FPS oyunlarda sıklıkla kullanılır. Ubisoft, Overwatch, Call of Duty, Destiny ve Rainbow Six Siege gibi diğer çevrimiçi FPS nişan alma oyunlarında sorun olan bu hilecelere karşı yeni önlemini tanıttı.

Rainbow Six Siege programlama ekibine önderlik eden Jan Stahlhacke, “Hangi oyuncuların ne zaman sahtekarlık yaptığını yaptıklarını biliyoruz” dedi.

“Bu, tüm konsol nişan alma oyunlarının, özellikle de rekabetçi olanların sahip olduğu bir sorundur. Bunun için henüz güvenilir bir çözüm olmadı, aslında kullandıkları cihazlar tespit edilemeyecek şekilde tasarlanıyor.”

Stellaris geliştiricileri, karakter sesleri için yapay zekaya başvurdu Stellaris geliştiricileri, karakter sesleri için yapay zekaya başvurdu

Ubisoft, bu cihazları konsollarda algılayacak 'Fare kapanı' olarak adlandırılan bir sistem geliştirdi. Aslında, Ubisoft bu sistemi bir süredir arka planda sessizce çalıştırdığını, ve bu üçüncü taraf donanımını kimin kullandığını anlamasına yardımcı olduğunu söylüyor.

r6

Sezon ortasında bir güncellemede, Ubisoft bu hileci oyuncuların hareketlerini bozmak için ekstra gecikme süresi uygulamaya başlayacak. 

Bu özel donanımı kullanan oyuncuların ekstra gecikmeyi kaldırmak için cihazı çıkarması gerekecek. Bu tür bir donanımlar bazen engelli oyuncular tarafından da kullanılıyor ve Ubisoft, topluluktaki bu değişikliklerden etkilenebilecek herkesten daha fazla bilgi edinme konusunda istekli olduğunu söylüyor.

Editör: Enes Sapmaz