YouTube videolarını daha detaylı olarak izleyebileceksiniz! YouTube videolarını daha detaylı olarak izleyebileceksiniz!
Klasik marketten aldığınız cam temizleyici spreyleri aynalarınızı ve pencerelerinizi parlatmaktan dışında kullanabileceğiniz birçok yöntem olduğunu biliyor muydunuz? Cam temizleyiciler pencerelerinizi temizlemek dışında çok farklı iş için de kullanılabilir. Ağır mobilyaları taşımaktan tutun, sıkışmış fermuarları açmaya kadar. İşte halk arasında 'camsil' olarak da adlandırılan cam temizleyicileri evinizde kullanıp hayatınızı kolaylaştırabileceğiniz 10 yöntem: Not: Listede yer alan yöntemleri denemek tamamen sizin kararınızdır ve oluşacak sorunlar ya da problemlerden Megabayt.com sorumlu değildir.

1- Büyük eşyaların ve mobilyaların taşınması

Buzdolabınızı veya ağır bir çekyatınızı yeni bir yere taşımanız gerekiyorsa ancak gücünüz yetmiyorsa, nesnenin ayaklarını altına cam temizleyici sprey ile sıkın. Zemini, büyük cihazı veya mobilya parçasını yolu boyunca kaydırmaya yetecek kadar kaygan hale getirecektir. (Ahşap zeminlere zarar vermemek için amonyak içermeyen versiyonu kullandığınızdan emin olun .)

2- Mutfakta yağ sökücü

Davlumbazlar, mikrodalgalar ve ocağınızın etrafındaki sıçramış yağları temizlemek için cam temizleyiciyi kullanabilirsiniz. Kirli yüzeylere püskürtün ve etkisini göstermesi için 10 dakika bekleyin, ardından da silin. Ardından da suyla durulamayı unutmayın.

3- Mücevher parlatıcı

Gerçek kuyumcuların mücevherleriniz için tehlikeli olduğunu reddettiği, internette dolaşan birçok mücevher temizleme hilesi gördük. Ancak, birçok mücevher web sitesine göre cam temizleyiciler, elmaslar ve diğer sert değerli taşlar da dahil olmak üzere belirli mücevherleri temizlemek için gerçekten güvenlidir. Ancak zümrüt, mercan, opal, inci, kehribar veya turkuaz üzerinde kullanmayın. Mücevherin üzerine püskürtün ve bir diş fırçasıyla ovalayın.

4- Yazı tahtalarını temizleyin

Okullarda ve ofislerde marker ile yazı yazdığımız plastik yazı tahtalarını eskisi gibi bembeyaz yapabilirsiniz.

5- Böceklere karşı etkili

Amonyak kokusunu sevmeyen sadece insanlar değil. Bazı ev böcekleri (karıncalar gibi) de kokudan etkileniyor. Ana giriş noktaları olarak bilinen kapı ve pencerelerin çevresine püskürtmeyi deneyin.

6- Giysi lekelerini çıkarın

Domates sosu, ketçap ve kırmızı şarap gibi yiyeceklerdeki lekelerin çözülmesine yardımcı olabilir (ancak sadece güçlü kumaşlarda - ipek veya diğer hassas kumaşlar kullanılmaz) Kitchn'da yer alan bilgiye göre, Lekeye püskürtün, 20 dakika beklettikten sonra temiz bir bezle silin ve soğuk suyla durulayın. Son olarak da normal yıkamayı yapın. Amonyak olmayan cam temizleyiciyi kullanmanız gerektiğini unutmayın.

7- Dış mekan mobilyalarını temizleyin

Bahçenizde, terasınızda ya da balkonunuzdaki mobilyalarınızı cam temizleyici ile temizleyebilirsiniz. Cam temizleyiciyi bölgeye püskürdün ve 5-10 dakika bekldikten sonra silin.

8- Sıkışmış bir fermuarı açabilirsiniz

Kaygan olma özelliği mobilyalar dışında sıkışmış fermuarlarda da kullanılabilen cam temizleyiciyi, sıkışan fermuarın üzerine püskürtün ve dişlerin kayganlaşması için bir süre bekledikten sonra açmayı deneyin.

9- Klozetler, musluklar ve küvetler

Banyonuza üç ayrı temizlik ürünü getirmek yerine, yalnızca aynaları ve duş kapılarını temizlemekle kalmayan, aynı zamanda tuvalet ve küvetlerde de kullanılabilen cam temizleyiciyi deneyebilirsiniz. Havalandırmaya izin vermek için pencereleri açın, püskürtün ve fırçalamadan önce birkaç dakika bekletin. Ayrıca metal musluklardaki su lekelerini çıkarmada ve onları parlatmada etkilidir.

10- Arabanızın içini temizleyin

Arabanızın camlarında, gösterge panellerinde, direksiyon simidinde ve döşemelerde biriken pislikleri temizleyebilirsiniz. Eğer araçta gerçek deri varsa kullanmanızı önermiyoruz. Cam ve ayna lekelerini kolayca çözebilir ve ayrıca arabanızın dışındaki böcekleri, kuş pisliklerini ve ağaç özünü temizlemek için kullanılabilir.