Destekleyici roketler, Atlantik Okyanusundaki şirketin iniş pisti olarak kullandığı “Droneship” gemisini pazartesi sabahı iniş sırasında ıskaladı. Yakın zamanda SpaceX’ten güzel haberler bekleyen takipçileri ise yine hüsrana uğradı.

Pazartesi sabahı Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonun’dan fırlatılan Falcon-9, uydularını yörüngeye başarılı bir şekilde gönderdi. İnişe kadar her şey güzel giderken Falcon-9 roketi ilk aşama ateşleyici sırasında iniş platformunu kaçırdı. Falcon 9 roketi bir yıldan beri ilk kez inişi kaçırmış bulunmakta. Görevin canlı akışında, çerçeveye hiçbir roket girmemesine rağmen, ateşleyicinin inmesi gerektiği anda Droneship gemisinin hemen yanında bir flaş görülüyor.

SpaceX henüz Falcon 9’un kaderini onaylamadı, ancak okyanusa düşmüş olması çok muhtemel görünüyor. Falcon 9’un roketi oldukça iyi bir yaşam sürdü, altı fırlatmayı başarıyla tamamladı, ancak kariyeri beş iniş ile son bulmuş duruyor.

Falcon-9 patlama sırasında iniş pistinde duran ve mangal olmaktan bihaber olan üç martının görüntüsü.

SpaceX’in bir sonraki Starlink fırlatmasına sadece 24 saat gibi bir zaman var. Şirket, bu ayın başlarında birbirinden iki saat aralıkla Florida’dan iki parti Starlink’i fırlatmayı planlamıştı, ancak bu görevlerden biri ertelendi. Bu fırlatmalar ve onları takip eden Droneship platformuna inişleri SpaceX için oldukça rutin hale geliyor, ancak Musk fırlatmaların hızlarını arttığını görmek istiyor. FCC’den Starlink’in çalışma izni, 2.212 uydusunun önümüzdeki yılın Mart ayına kadar çalışır durumda olmasını gerektiriyor.

SpaceX

Şimdiye kadar, 1.000’den fazla küçük uydu uzaya gönderildi, ancak bunların kaçının şu anda çalışır durumda olduğu net değil. Her şeye rağmen, SpaceX ayda en az iki Starlink lansmanı gerçekleştirebilirse, hedefini gerçekleştirecek gibi görünüyor.

2021’de şimdiye kadar sadece iki Starlink görevi fırlatıldı, ancak şirket bu hafta her iki görevi de tamamlayabilirse diğer Starlink fırlatmaları için hız kazanır. Bu fırlatmaların yörüngede kaymaları ayrı bir problem olduğunu unutmayalım.

OKUYUN  İki dev şirketten iş birliği! Google ve SpaceX birlikte çalışacak