Sosyal medya devi Facebook, “Metaverse” adı verilen ve insanların içerisinde hareket ve iletişim kurabildiği, sanal evreni yaratmak için Avrupa Birliği’nde 10.000 mühendis işe alacak.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, haziran ayından bu yana “metaverse” kelimesini sıkça kullanıyor ve Microsoft gibi firmalar da artık bu kavramı kullanmaya başladı. Metaverse kelimesi ilk olarak 30 yıl önce distopik bir romanda kullanılan bir kavram. Metaverse, insanların sanal ortamda oyun oynayabildiği, çalışabildiği ve iletişim kurabildiği ve genellikle VR (sanal gerçeklik) kulaklıkları kullandığı çevrim içi bir dünya.

Facebook projeyi Avrupa Birliği’nde başlatmayı planlıyor ve bunun için 10 bin kişilik bir iş alanı ortaya çıkacak.

Facebook yaptığı açıklamada, “Metaverse, yeni yaratıcı, sosyal ve ekonomik fırsatlara erişimin kilidini açmaya yardımcı olma potansiyeline sahip. Avrupalılar metaverseyi baştan şekillendirecek. Önümüzdeki beş yıl içinde geliştirilecek yeni işler arasında uzman mühendisler yer alacak.” dedi.

Metaverse’in tek bir şirket tarafından geliştirilemeyeceğini düşünen Facebook, diğer şirketler ile işbirliği için sinyal vermiş de oldu. Ayrıca kâr amacı gütmeyen gruplar için 50 milyon dolarlık fon sözü verdi. Bu fon, meta veri deposunu oluşturmak ve Oculus Quest 2 başlık kullanıcılarının kendilerinin avatar sürümleri olarak toplantılar düzenleyebilecekleri yeni bir uzaktan çalışma uygulamasını test etmek için kullanılacak. Bununla birlikte, Facebook’a göre metaverse 10 ila 15 yıl sonra ortaya çıkacak.

Koronavirüs pandemisi, ofis toplantılarının çoğunu çevrimiçi ortama taşıyarak Zoom gibi konferans uygulamalarının artmasına neden oldu ve büyük teknoloji şirketleri bu değişimden yararlanmak istiyor.

Oculus gibi şirketleri satın almak da dahil olmak üzere sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçekliğe (AR) büyük yatırım yapan Facebook, yaklaşık üç milyar kullanıcısını çeşitli cihazlar ve uygulamalar aracılığıyla birbirine bağlamayı amaçlıyor.

OKUYUN  Bill Gates'e göre Dünya, 2022 yılının sonunda normale dönecek!