Apple Watch Series 8'in ateşinizin olup olmadığını anlayabilen bir vücut ısısı sensörüyle geleceği belirtiliyor. 

Bloomberg'den Mark Gurman'ın haberine göre, Apple Watch Series 8'de yer alacak sensör, size tam bir vücut ısısı ölçümü vermek yerine, vücudunuzda yaşanacak ani sıcaklık artışlarınıo tespit edebilecek ve ardından sizi bir doktora gitmek ve termonetre ile ateşinizi ölçmeniz konusunda uyaracak.

IKEA, iç mekanların hava kirliliğini ölçen bir sensör yaptı! IKEA, iç mekanların hava kirliliğini ölçen bir sensör yaptı!

Gurman, vücut ısısı sensörünün hala dahili testleri geçmesi gerektiğini ve eğer geçerse, Apple'ın bu özelliği Watch Series 8'e ve ekstrem spor sporcuları için yeni hazırladığı iddia edilen "sağlam" akıllı saatine koyması beklendiğini söylüyor. Yeni daha uygun fiyatlı giriş seviyesi Apple Watch SE ise muhtemelen bu sensöre sahip olmayacak.

7tu-el-apple-watch-series-8-contara-con-el-mismo-procesador-que-el-series-7-1280x720

Yeni bir vücut ısısı sensörünün söylentileri bir yılı aşkın bir süredir ortalıkta dolaşıyor. Gurman ilk olarak Haziran 2021'de olasılığa dikkat çekti ve daha sonra bu yılın Ocak ayında tahmininden geri adım attı . Daha sonra Nisan ayında bir kez daha rotayı tersine çevirdi ve bir vücut ısısı sensörünün bu yıl içinde duyurulabileceğini  belirtti. Tedarik zinciri analisti Ming-Chi Kuo da sensörün bu yıl içinde duyurulacağına inanıyor.

Bu arada, vücut ısısı sensörünün doğurganlık takibi için de kullanılabileceği söyleniyor. Çünkü vücut sıcaklığındaki değişimler kadınların ne zaman hamile kalma ihtimalinin daha yüksek olduğunu belirlemesine yardımcı olabiliyor. Ancak Gurman son açıklamasında yalnızca ateş tespitinden bahsetti, bu nedenle Apple'ın adet döngüsünü izleme yeteneğini ekleyip eklemeyeceği henüz belirsiz.  

Vücut ısısı sensörünün yanı sıra Gurman, Apple Watch'un donanımında yapılacak diğer değişikliklerin “muhtemelen küçük olacağını” söylüyor ve ayrıca üst seviye modellerde daha iyi bir ekran kullanılabileceğine dikkat çekiyor. Gurman geçen hafta Apple Watch 8'in işemcisinin  önceki S7 ve S6 yongaları ile aynı performans düzeyine sahip olacağını söylemişti.

Editör: Burak Karahan