Xbox oyun konsolu sahiplerine Microsoft'tan kötü bir haber geldi. 12 Kasım 2023 itibarıyla üçün taraf lisanssız aksesuarlar Xbox konsollarında kullanılamayacak. Şirket ilgili uyarıyı "0x82d60002" hata koduyla kullanıcılara göstermeye başladı.

SORUNLARA YOL AÇIYOR İDDİASI

Microsoft'un üçüncü taraf aksesuarları engellemesiyle karılaşılan mesajda, bu aksesuarların 'konsol sorunlarına' yol açtığı iddia ediliyor. 

Aynı uyarı bildiriminde Microsoft'tan lisans almış cihazların listesini görebileceğiniz bir web bağlantısı da var. Bu link kullanıcıları Xbox'un kendi mağazasına yönlendiriyor.

Microsoft, Xbox'ı Xbox yapan yeşili oyun kontrolörüne ekledi Microsoft, Xbox'ı Xbox yapan yeşili oyun kontrolörüne ekledi

Bazı oyuncular kontrol cihazlarının çalışmadığını belirten sosyal medya paylaşımları yapmaya başladı. Özellikle de ucuz Çin üretimi kopya cihazlar. 

Bunların dışında önemli markalar için de bu sorun yaşanmakta. Örneğin Brook Gaming, yaklaşan değişiklikle ilgili resmi bir açıklama yaptı ve ürünlerinin Xbox konsollarında çalışmasını sağlamak için çözüm arayışında olduğunu duyurdu.

Microsoft bu durumu daha önce kablosuz kulaklıklarda uygulamaya koymuştu. Daha fazla oyun kontrolcüsü satmaya çalışan yazılım devi, diğer Xbox aksesuarları üreten üçüncü parti markaların da oyun kumandaları için Microsoft linsansı satın almasını sağlamak istiyor.

Editör: Burak Karahan