Teknoloji devi Apple, yeni yazılım güncellemesinin "önemli güvenlik güncellemeleri sağladığını ve tüm kullanıcıların bir an önce işletim sistemlerini güncellemesi gerektiğini söyledi. Uzmanlara göre, bahsi geçen güvenlik açıklıkları, bilgisayar korsanları tarafından etkilenen cihazların tam kontrolünü ele geçirmesine izin verebilir.

Apple, güvenlik güncellemesini neredeyse tüm cihazları için yayınladı

Güncelleme, iPhone 6s ve üstü, iPad Pro, iPad Air 2 ve üstü ve iPad 5. nesil ve üst modelleri için kullanıma sunuldu. Bunun yanı sıra güvenlik güncellemesi, iPad mini 4 ve sonraki sürümleri ve iPod touch (7. nesil) için de mevcut. Ayrıca Apple, macOS Monterey çalıştıran Mac kullanıcıları için de güncelleme yapılması teşvik edildi.

apple iphone iphone cihazlar (1)-1

Apple, bilgisayar korsanlarının bu açığı Apple web tarayıcısı Safari'ye güç veren arama motoru WebKit'e sızmak için kullandığını söyledi. Ayrıca Apple, kullanıcının "kötü amaçlı olarak hazırlanmış web içeriğine" erişmesi durumunda bu açığın bilgisayar korsanları tarafından kötü amaçlar doğrultusunda kullanılabileceğini söyledi.

Son güvenlik güncellemesini ihmal etmeyin

Şimdiye kadar, güvenlik açığının insanlara veya cihazlara karşı kullanıldığı belirli vakalara ilişkin onaylanmış herhangi bir rapor bulunmamaktadır. Yazılım güncellemeleri, modern teknoloji hayatımızın günlük bir parçası haline geldi, ancak Apple'ın yayınladığı bu güvenlik güncellemesi, göz ardı edilmemesi gereken bir sürümdür.

apple iphone iphone cihazlar (3)

iOS 18 ile birlikte gelecek yenilikler: Apple yapay zekası ve daha fazlası! iOS 18 ile birlikte gelecek yenilikler: Apple yapay zekası ve daha fazlası!

Siber güvenlik dünyası, bu saldırıya açık olduğu belirtilen bir cihazı hedef alırsa, bilgisayar korsanlarının kullanabileceği potansiyel güç konusunda haklı olarak endişe duyuyor. Bu sebeplerden ötürü, Apple donanımınızdaki ayarları kontrol etmek ve güvenlik güncellemesini yüklemek mantıklı olacaktır.

Herhangi bir saldırı bilgisi paylaşılmadı

Kullanıcıların büyük çoğunluğu için, bilgisayar korsanlarının genel halka karşı toplu saldırılar başlatmak için güvenlik boşluğundan yararlandığına dair herhangi bir bilgi olmadığı için henüz şuanlık panik yapacak bir durum yok.

Apple, yıl boyunca benzer acil durum güvenlik güncellemeleri yayınlamıştı.

Editör: Enes Sapmaz