Google Chrome'da büyük güvenlik açıklıkları keşfedildi

Google, yayınladığı son güncellemesi ile Chrome'da yer alan önemli güvenlik açıkları gidermeye çalıştı. Bahsi geçen güvenlik açıklıkları arasında kötü niyetli kişilerin veya grupların, kötü amaçlı yazılım veya malware, bilgisayar ve mobil cihazların işlevlerini bozması ve kritik bilgileri toplamasını sağlayan açıklıklar bulunuyordu. Chrome tarayıcısı kullanıcılarının kendilerinikoruma altına almak için acilen istemcilerini güncellemesi gerektiğini vurgulandı.google chrome güncellemesi (4)

Google Chrome'un son masaüstü sürümü, son birkaç ay içinde yayınlanan en önemli versiyonlardan biri olabilir. Google blogunda paylaşılan bilgilere göre, yeni güncellemeyle birlikte en az 11 güvenlik açığı giderilmiş olduğu belirtildi.

CVE-2022-2856 adlı açığın detayları paylaşılmadı

Dünyanın en popüler tarayıcılarından biri olan Google Chrome hemen hemen her amaçla kullanılmaktadır. Bu nedenle tarayıcı bir an önce güncellemeniz gerektiğini belirtelim. Bunun yanı sıra güncelleme ile kapatılan açıklardan biri olan CVE-2022-2856 adlı verdiği yazılımsal açığın o kadar ciddi olduğu belirtildi ki, açık kullanıcılardan bir sır olarak saklandı. Google mühendisleri bu yapıyı, sorun giderilene kadar diğer Chromium tabanlı projelerden ayrı tutmaya karar verdi. 

Google yapay zekasının fotoğraf oluştururken sadece siyahi insanları kullanmasının ardında yatan hata bulundu! Google yapay zekasının fotoğraf oluştururken sadece siyahi insanları kullanmasının ardında yatan hata bulundu!

google chrome güncellemesi (1)-1

Google'un 2022 yılı boyunca şu ana kadar beş zero-day açığı kapattığı belirtiliyor. Ayrıca son yıllarda Chrome'daki kullanılan açıkların sayısı artış göstermeye başladı. 2019 yılında 2 olan güvenlik açıklıkları sayısı, 2020'de sekize ve 2021'de ise 14'e çıktı. Şirket yayınladığı bu güncelleme ile Chrome güvenlik anlamında bazı sorunları gidermiş oldu.

google chrome güncellemesi (1)

Peki Google Chrome tarayıcısı nasıl güncellenir?

  • Ekranın sağ üst köşesinde bulunan 3 noktaya tıklayın. 
  • Ayarlar'ı açın.
  • Chrome hakkında yazan bölüme tıklayın.
  • Güncellemeyi indirin ve Google Chrome'u yeniden başlatın.
Editör: Enes Sapmaz