Bir blog gönderisinde Google, geliştiricilerin uygulamalarının Android cihazlarda ve nihayetinde Android olmayan telefonlarda, tabletlerde, TV'lerde hatta arabalarda kullanılmasını sağlamak için yeni bir cihazlar arası yazılım geliştirme kitini (SDK) piyasaya sürdüğünü açıkladı.

google nearby share (1)

Google, Android'i tüm cihazlara getiriyor

SDK, geliştiricilerin uygulamalarıyla üç önemli çalışma yapmasına izin verecek. İlk özellik yakındaki cihazları keşfetme, cihazlar arasında güvenli bağlantılar kurma ve bir uygulamanın deneyimini birden fazla cihazda barındırma olacak. Google'a göre, cihazlar arası SDK, çoklu cihaz bağlantısı gerçekleştirmek için Wi-Fi, Bluetooth ve ultra geniş bant kullanılacak.

google nearby share (3)

Google, cihazlar arası SDK için çeşitli kullanım örneklerini sayfasında açıkladı. Örnek olarak, bir grup arkadaş yemek siparişi oluştururken, ayrı cihazlardan menüye bakmak için telefonun odanın içinde el el gezdirmekten kurtarabilir. Ayrıca, telefonunuzdan tablete geçiş yaparken bir makalede kaldığınız yerden devam etmenize ve hatta bir arabadaki yolcuların aracın navigasyon sistemiyle belirli bir harita konumunu paylaşmasına bile izin verebileceği belirtiliyor.

google nearby share (1)-1

Apple'ın dev yapay zeka güncellemesi yolda! Siri tamamen değişiyor... Apple'ın dev yapay zeka güncellemesi yolda! Siri tamamen değişiyor...

Nearby Share'a benzer gözüküyor

Bu yeni özellik, Android'deki kullanıcıların Chromebook'lara ve diğer cihazlara dosya aktarmalarını sağlayan Nearby Share özelliğinin bir uzantısı gibi görünüyor. 

Cihazlar arası yeni araç seti şu anda geliştirici önizlemesinde mevcut ve şimdilik yalnızca Android telefonlar ve tabletlerde çalışıyor. Google, desteğini iOS ve Windows dahil olmak üzere Android ve Android olmayan işletim sistemlerine genişletmek istiyor, ancak bunun ne zaman olacağına dair henüz bir bilgi yok. 

Editör: Enes Sapmaz