Steve Jobs, iPhone'u 2007'deki açılış konuşmasında, "iPhone, diğer tüm cep telefonlarından kelimenin tam anlamıyla beş yıl ileride olan devrim niteliğinde ve büyülü bir ürün" diyerek, günümüzün vazgeçilmez akıllı telefonunu dünyaya yaymayı başardı.

eski model iphone (5)

İlk nesil iPhone 648.000 Türk Lirası'na satıldı! 

İlk nesil bu özel cihaz, 18 Ağustos'ta sona eren RR Müzayedesinde açık artırmaya çıkarıldı. Müzayedeye çıkan ürünün açıklaması ise şu şekilde oldu:"Hiç açılmamış birinci nesil orijinal Apple iPhone, Model A1203,"

eski model iphone (2)

"Kutu, en eski üretimden (2007) geldiğini belirten ekranda on iki simge bulunan iPhone'un gerçek boyutlu bir görüntüsünü içeriyor. Yepyeni, fabrika- mühürlü durumda."

İlk nesil iPhone, 115 x 61 x 11,6 mm (4,53 x 2,40 x 0,46 inç) boyutunda ve yalnızca 135 g (4,76 oz) ağırlığında. Ayrıca ekran sadece 3.5 inç ve ana, tek kamerası ise sadece 2 megapiksel.

eski model iphone (3)

Akıllı telefonların son yıllarda bu kadar ilerlemesine rağmen, ilk nesil iPhone'un nadir olması, cihaza inanılmayacak bir değer kazandırdı.

Neden bu kadar büyük bir fiyata satıldığını açıklayan RR, açıklamasına şunları ekledi: "Gizlilik içinde geliştirilen orijinal iPhone, sektörü dönüştüren ve cep telefonu tasarımında ilk 'arduvaz' form faktörlü olarak devrim yaratan bir akıllı telefon."

eski model iphone (1)

iPhone 14 Türkiye tamir ücretleri belli oldu! Ekran değişimi geçen yılki iPhone fiyatına... iPhone 14 Türkiye tamir ücretleri belli oldu! Ekran değişimi geçen yılki iPhone fiyatına...

"iPhone, kullanımı kolay bir kapasitif dokunmatik ekran arayüzü lehine neredeyse tüm fiziksel kontrolleri kaldırdı."

"İlk tam özellikli mobil web tarayıcısıyla interneti cebimize koydu ve esasen App Store'un tanıtımıyla uygulama pazarını başlattı ve üçüncü taraf uygulamalarına erişmeyi ve indirmeyi kolaylaştırdı."

"iPhone, akıllı telefonun modern çağını başlattı ve Apple'ı dünyanın en değerli şirketlerinden biri olarak listelerin zirvesine taşıdı.",

Iphone'un yanı sıra eski nesil bir iPod da satıldı

Ayrıca müzayede sitesinde birinci nesil bir Apple iPod da 25.000 dolar karşılığında satıldı.

"Kutunun üst kısmında gri üzerine beyaz renkte ikonik Apple logosu bulunuyor, küpün yanları iPod'un ön ve yan görünümlerini gösteriyor ve öncü müzik çaların özelliklerini listeliyor. Yepyeni, fabrikada mühürlenmiş durumda."