Adobe kısa süre önce, iPad'de bulunan iki harika ücretsiz çizim uygulaması olan Photoshop Sketch ve Illustrator Draw'ın 19 Temmuz'da Apple App Store'dan (ve Google Play'den) kaldırılacağını duyurdu. Neyse ki, uygulamalar Adobe Fresco'da ücretsiz olarak değiştiriliyor. Photoshop Sketch ve Illustrator Draw'ın özelliklerini tek bir uygulamada bulabileceksiniza artık; ancak sizin için daha iyi bir seçenekler de olabilir ve bunu öğrenmenin tam zamanı. Bununla birlikte, Adobe Fresco açıkçası Photoshop Sketch veya Illustrator Draw'dan çok daha iyi bir uygulamadır. (Adobe, Photoshop ve Illustrator'ın iPad sürümlerini de sunar, ancak bunlar bir Creative Cloud aboneliğine bağlıdır ve masaüstü sürümlerinin birçok özelliğinden yoksundur.)

iPad sanatçıları için Adobe dışındaki en iyi çizim uygulamaları

Adobe'nin iPad uygulamalarını beğenmiyorsanız ve bir değişiklik yapmak istiyorsanız, iPad Pro için birçok faydalı çizim programı mevcut - belki de gereğinden de fazla. Sanatsal ihtiyaçlarınıza uygun olanı bulmanıza yardımcı olmak için her düzeydeki iPad Pro sanatçıları için en iyi çizim uygulamalarının kısa bir listesini hazırladık. Bu listede ücretsiz ve ücretli uygulamalar var. Not: Uygulamalara erişmek için kırmızı renkle yazılmış başlıklara tıklayabilirsiniz.

iPad Procreate (Ücretli)

Procreate, özellikle iPad ve Apple Pencil için tasarlanmış güçlü bir uygulamadır. Arayüzü akıcı ve gezinmesi kolaydır ve özel fırçalar, katman karıştırma modları, perspektif ızgaraları, degrade haritalar ve daha fazlası gibi profesyonel düzeyde özelliklerle doludur. Procreate, tam özellikli masaüstü programlarında bulacağınız bazı özelliklerden yoksundur ancak program birçok dosya türünü desteklediği için Procreate çalışmalarınızı diğer programlara kolayca aktarabilirsiniz. Autodesk Sketchbook (Ücretsiz)

Sketchbook eskiden ücretli bir uygulamaydı, ancak Autodesk şimdi tam sürümü Apple App Store'da ücretsiz olarak sunuyor. Procreate veya Clip Studio Pro ile tam olarak aynı özellik derinliğine sahip değildir, ancak özel fırçalar, katmanlar ve degrade haritalar gibi önemli işlevlere sahip. Sketchbook'un sayısız perspektif ızgaraları ve çizim kılavuzları, teknik çizimler oluşturmak ve tasarım çalışmaları yapmak için mükemmel. Ayrıca iPad'inizin kamerasını kullanarak elle çizilmiş çizimlerinizi, resimlere dönüştürecektir. Sketchbook'un ücretsiz Mac ve Windows sürümleri de mevcuttur; bu, birden fazla cihazda tutarlı bir arayüz ve özellik seti ile tek bir program kullanmak isteyenler için yararlıdır.

Clip Studio Paint (Ücretli ancak ücretsiz deneme sürümü mevcut)

Horlamayı algılayan ve başınızı otomatik olarak ayarlayan yastık Horlamayı algılayan ve başınızı otomatik olarak ayarlayan yastık

Clip Studio Paint, dijital olarak çalışan çizgi roman ve manga sanatçıları arasında popülerdir. Sağlam fırça özelleştirme ayarlarına sahiptir ve yerleşik çizgi roman sayfa düzeni şablonları, animasyon araçları ve hatta bir 3D referans modelleri kitaplığı ile birlikte gelir; anatomi öğrenen herkes için harika bir ektir (ve hayır, bunları kullanmak “hile yapmak” değildir). Clip Studio Paint, iPad, Android ve masaüstünde mevcuttur ve iki versiyona sahiptir: Yukarıda bahsedilen tüm özellikleri içeren 50$'lık Clip Studio Paint Pro ve gelişmiş manga ve animasyon özellikleri sunan 219$'lık Clip Studio Pro EX. Neyse ki, satın almadan önce test edebilmeniz için tüm platformlar için üç aylık ücretsiz deneme sürümü ve aynı anda tam fiyat ödemek istemiyorsanız aylık kullanım planları var.

Affinity Designer and Affinity Photo (Ücretli)

Affinity'nin iPad'deki dijital sanat uygulamaları, modern mobil uygulamalardan çok profesyonel masaüstü programlarına daha yakın. Affinity Designer, onu Adobe'nin Illustrator uygulamalarına sağlam bir alternatif haline getiren bir vektör grafik programıdır. Eğriler ve hassas şekil oluşturma gibi yaygın vektör grafik araçlarını ve Adobe Illustrator'ın iyi bilinen kalem ve kurşun kalem araçlarıyla iyi eşleşmeler içerir. Affinity Photo ise daha çok Photoshop'a benzer ve dijital boyama ve fotoğraf düzenleme araçlarına odaklanır. Her iki program da iPad'deki sorunsuz, hızlı performansları (tam performansları iPad modelinize bağlı olsa da) ve Apple Pencil'a destekleri ile tanınır. Her iki uygulama da 50 dolardır, bu da onları bu listedeki en pahalı seçeneklerden ikisi yapar, ancak bunlar için yalnızca bir kez ödeme yapmanız gerekir; bu, Adobe yazılımına aylık abonelik için ödeme yapmaktan daha iyidir. Ayrıca her uygulamanın Mac ve Windows sürümlerini de satın alabilirsiniz.

Linea Sketch (Ücretsiz)

Son vurgulanan seçimimiz, tamamen ücretsiz bir başka uygulama olan Linea Sketch. Diğer ücretsiz seçimimiz Sketchbook ile karşılaştırıldığında, Linea Sketch o kadar sağlam değil, ancak sadeliği çekiciliğinin bir parçası. Linea Sketch, basit bir çizim ve boyama uygulamasıdır ve yukarıdaki platformlar arası uygulamaların çoğunun aksine, özellikle iPad ve Apple Pencil etrafında oluşturulmuştur. Tamamlayıcı renk seçenekleri sunan yardımcı renk seçimi ipuçları sayesinde harika bir başlangıç ​​programıdır. Çizgi yardımı, dönüştürme araçları, perspektif ızgaraları, yerleşik sayfa düzenleri ve çok katmanlı destek gibi diğer standart dijital sanat özellikleri de dahildir (ancak uygulamanın çizim başına yalnızca beş katmanda maksimuma çıktığını belirtmeliyim). Linea Sketch çizimleriniz üzerinde başka programlarda çalışmak istediğinize karar verirseniz, bunları PSD, PNG veya JPEG olarak dışa aktarabilirsiniz.

Editör: Megabayt Haber