Elon Musk şu anda yaklaşık altı şirketin sahibi. Milyarderin satın aldığı son şirket, mikroblog sitesi Twitter. Musk , bu yılın Ekim ayında Twitter'ı 44 milyar dolara satın aldı ve o zamandan bu yana karlı bir iş kurmak veya kendi deyimiyle Twitter 2.0 amacıyla platformu bir dönüşüm sürecine soktu. Musk, Twitter'ı yeniden inşa etme sürecindeyken, ABD merkezli başka bir şirket satın almayı planlıyor ve bu seferki hedefi bir haber platformu.

Musk, Twitter kullanıcısı Wall Street Silver'a verdiği son yanıtlarda, abonelikli haber bültenlerini desteklemek için yayınlama, ödeme, analitik ve tasarım altyapısı sağlayan ABD merkezli bir çevrimiçi platform olan Substack'i satın alma fikrine açık olduğunu söyledi. 2017 yılında kurulan çevrimiçi platform, yazarların dijital haber bültenlerini doğrudan abonelere göndermesine olanak tanıyan bir yapı.

substack

Bu fikir, Twitter kullanıcısının Twitter'ın Substake'i satın almasının ve her iki platformu daha sıkı bir şekilde birbirine bağlamasının mantıklı olup olmayacağını sormasının ardından Musk'ın aklına geldi. Musk "Bu fikre açığım" dedi. Twitter kullanıcısı, "Twitter plus Substack, modası geçmiş eski kurumsal medya için büyük bir rekabet yaratıyor." dedi.

Musk'ın tepkisi, Musk'ın bağımsız gazeteciler tarafından ifşa edilen "Twitter Dosyaları" hakkında ana akım ve kurumsal medyanın verdiği tepki(tepkisizlik) sonrası geldi. 

Musk son tweet'lerinden birinde, "Kurumsal gazetecilik neden halkı değil de devleti savunmak için koşuşturuyor?" dedi. Substack, 2017 yılında Kik Messenger'ın kurucu ortağı Chris Bestbir geliştirici olan Jairaj Sethi ve eski bir teknoloji muhabiri olan Hamish McKenzie tarafından kuruldu. Platform, haber bülteni abonelikleri için yayınlama, ödeme, analiz ve tasarım altyapısı sağlıyor.

Apple, araba projesi yüzünden yüzlerce çalışanını kovdu! Apple, araba projesi yüzünden yüzlerce çalışanını kovdu!

Musk'ın Substack'i satın alma şansı şimdilik çok yüksek değil, çünkü Twitter'ı 44 milyar dolara satın aldı. Musk şu anda Tesla, SpaceX, The Boring Company, Neuralink, Twitter ve OpenAI dahil olmak üzere yaklaşık 6 şirketin sahibi SpaceX'in kurucusu, CEO'su ve baş mühendisi, Tesla'nın CEO'su ve ürün mimarı, Twitter'ın sahibi ve CEO'su, The Boring Company'nin kurucusu, Neuralink ve OpenAI'nin kurucu ortağıdır. 

Son dönemde Tesla'nın hisse senetlerinde büyük düşüş yaşanıyor. Musk ayrıca Twitter'daki CEO'luk koltuğunu bırakabileceği bir adayı aradığını da belirtmişti.

Editör: Burak Karahan