ABD otoyol güvenlik düzenleyicileri, bu sefer emniyet kemerlerinin insanları bir kazada kurtaramayacağına dair şikayetlere bağlı olarak Tesla'larla ilgili sorunlara ilişkin bir soruşturma daha başlattı. Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi tarafından yapılan soruşturma, 2022 ve 2023 model yıllarında üretilen tahmini 50.000 Model X SUV'u kapsıyor.

tesla (2)-3

Ajanslar ilk paylaştığı bilgilerde, Tesla sahiplerinden ön koltuktaki emniyet kemelerlerinin fabrikada yeterince sağlam bağlanmadığına dair iki şikayet aldığını söylüyor. Salı günü yayınlanan bir başka şikayet belgesinde ise, çarpışmadan önce kemerleri geren kemer bağlantısı ve ön gericilerin koltuk çerçevelerine sabitlendiği belirtildi. Sonuç olarak her iki şikayette de, araçlar hareket halindeyken ve kuvvet uygulandığında bağlantı ve ön gericinin çerçevelerden ayrıldığı iddia ediliyor. 

tesla (1)-3

Otomotiv sektörü mart ayı ihracatında rekor kırdı Otomotiv sektörü mart ayı ihracatında rekor kırdı

Ajans, Tesla'nın üretim süreçlerine, sorunun ne sıklıkla meydana geldiğine ve ne kadar yaygın olduğuna bakmak için soruşturma açtığını söylüyor. Soruşturmalar neticesinde bazı araçlar geri çağırabilir.