Arcane 2. sezonundan yeni fragman geldi! Arcane 2. sezonundan yeni fragman geldi!

Bu adım, bu yetişkin içerik sitelerinin Facebook, X ve TikTok gibi büyük sosyal medya platformlarıyla aynı sıkı düzenlemelere tabi olacağı anlamına geliyor. Karar, AB'nin çeşitli çevrimiçi kuruluşlara yönelik düzenleyici denetimi genişletme çabasının bir parçasıdır ve bu platformların kullanıcılar üzerindeki önemli etkisini tanımaktadır.

DSA yönergelerine göre, ****hub, *****chat ve *Videos, önümüzdeki dört ay içinde ek yükümlülükleri yerine getirmek zorundalar. Bu yükümlülükler, özellikle "çocuk cinsel istismar materyali ve temel hakları etkileyen içerikleri" önlemeye yönelik tedbirleri içermektedir. Bu, çevrimiçi ortamda kişisel materyalin izinsiz paylaşımı veya deepfake içerikleri gibi durumlarını da kapsamaktadır.

DSA gereksinimlerine uyum sağlamamanın cezaları ciddi boyutta olacak. Bu durumda platform sahipleri, yıllık küresel gelirlerinin yüzde altı oranında para cezasına çarptırılabilir. AB, bu önlemlerin, kullanıcıları koruma ve açık içeriğin çevrimiçi yayılmasının potansiyel zararlarını ele alma amacı taşıdığını vurguluyor.

Bu gelişmeyi bildiren İngiltere Büro Şefi Mat Smith, durumun ciddiyetini ve etkilenen platformlar üzerindeki olası etkiyi vurgulayarak, bu düzenlemelerin uygulanmasının, AB'nin kullanıcıları koruma ve açık içeriğin çevrimiçi yayılmasıyla ilişkilendirilen potansiyel zararlara karşı tedbir alma taahhüdünü yansıttığını belirtti.

Editör: Enes Sapmaz