Eski parıltılı günlerini mumla arayan WRC'de (Dünya Ralli Şampiyonası) günümüzde sadece iki fabrika takımı kaldı. 2019'da Citroen'in de ayrılmasından sonra şu an sadece Toyota ve Hyundaki fabrika takımları WRC'de mücadele ediyor. Bunun dışında M-Sport ile ortak olan Ford'da kısmen şampiyonada.

Yeni yılla birlikte Rally1 hibrit kuralları devreye girdi. Yeni kurallar ile daha fazla üreticinin şampiyonaya çekilmesi hedeflendi. Toyota ve Hyundai yeni kural döneminde sporda kalmaya devam etti. Ford ise M-sport ile olan ortaklığını güçlendirdi. Fakat yeni bir fabrika takımı maalesef spora giriş yapmadı. 

Apple, araba projesi yüzünden yüzlerce çalışanını kovdu! Apple, araba projesi yüzünden yüzlerce çalışanını kovdu!

Motorsport.com'un haberine göre, Alpine, Skoda ve Abarth, Alfa Romeo, Chrysler, Citroën, Dodge, DS, Fiat, Jeep, Lancia, Maserati, Opel, Peugeot ve Vauxhall'ı bünyesinde bulunduran Stellantis Grubu, kurallarda yeni değişiklikler yapılması halinde WRC'ye katılmaya hazır. Bu üreticilerden ikisi, daha fazla elektrik tabanlı bir seri istediklerini dile getirdiler.

FIA ile toplantı yapan üreticiler, WRC için görüşmeler yaptı. Alpine için Davide Brivio toplantıda yer aldı. Renault, WRC'de tamamen elektrikli otomobiller olursa katılım sözü verdi.

wrc-croatia

Renault CEO'su Luca De Meo, geçtiğimiz şubat ayında konuyla alakalı, "Ben keşfetmeye ilgili birisiyim. Dünya Ralli Şampiyonası'na katılmak için doğru koşulları bulup bulamayacağımıza bakıyoruz. Orada elektrikli bir otomobille mücadele etmemizi isterdim ancak günümüzde bu pek mümkün değil." demişti.

FIA'nın Ralli Direktörü Andrew Wheatley, Autosport'a yaptığı açıklamada 2025'ten itibaren mevcut Rally1 hibrit kurallarının %80'inin devam edeceğini belirtmişti. 2025'ten itibaren de tamamen elektrikli araçlara geçilmesi öngörülmüyor ancak FIA, bataraya teknolojisinin gelişmesi halinde alternatifleri de göz önünde bulunduruyor.

FIA, gelecek haftalarda WRC'nin geleceğini görüşmek için ilgili tarafları davet ettiğini doğruladı.

Peki siz WRC'nin tamemen elektrikli araçlarla koşulması ihtimalini nasıl görüyorsunuz? Sizce ralli ruhunu öldürür mü? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Editör: Burak Karahan