Amazon tarihinin en büyük bütçeli dizisi Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri (The Lord of the Rings: The Rings of Power), Eylül 2022'de izleyicilerle buluşacak. J.R.R Tolkien'in yarattığı büyülü dünyaya daha önce giriş yapmamış kişiler ve dizi öncesinde bilgilerini tazelemek isteyenler için okunması gereken 5 kitabı sıraladık.

Her ne kadar Tolkien'in eserleriyle birebir aynı olmasını beklemesek de Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri dizisini daha iyi anlayabilmek ve geçtiği evrenin öncesini ve sonrasını bilmek, diziyi daha anlamlı kılacaktır.

İşte Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri dizisini izlemeden önce okunması gereken 5 kitap:

(Not: Öneriler bir sıraya göre değildir. Fakat bizim önerimiz ilk önce Yüzüklerin Efendisi kitaplarını ardından da Silmarillion'u okumanız yönünde)

1- Silmarillion

67703555_2479574028730066_1904476039069827072_n

Silmarillion (The Silmarillion), J. R. R. Tolkien¹in ölümünden sonra oğlu Christopher Tolkien tarafından, daha sonra ünlü bir fantastik hikâye yazarı olacak olan Guy Gavriel Kay yardımı ile İngiliz yazar J. R. R. Tolkien'in epik Orta Dünya hikâyelerinin birleştirilmesi ile oluşturulmuş ve Orta Dünya'nın ansiklopedisi olarak adlandırabileceğimiz bir kitaptır. 

1977'de yayınlanan kitap, popüler yapımlar Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi hikayelerinin geçtiği dünyanın tarihine ışık tutar.

Bilflerin en beceriklisi olan Feanorun yarattığı üç Silmaril'in çalınmasıyla birlikte kadim dünyanın en kederli olayları gelişmeye başlar. Silmarillion, elflerin tanrılara isyan ederek Orta Dünya'ya sürülmelerini; orada insanlar ve Cücelerle birleşerek tanrıların en kötüsüne, Morgoth'a karşı verdiği umutsuz savaşı anlatır.

Bir Yüzüklerin Efendisi hayranıysanız okumanız gereken başlıca kitap konumunda Silmarillion geliyor. Kitap İthaki Yayınları'ndan çıkmakta.

2- Bitmemiş Öyküler

2022-07-17 11_34_43-Window

Bitmemiş Öyküler (Unfinished Tales), J.R.R Tolkien'in hayatta olduğu dönemde tamamlayamadığı öykülerinin ve notlarının, oğlu Christopher Tolkien tarafından düzenlenmesiyle yayıonlanmıştır. 

Kitap, baba Tolkien'in kurguladığı Orta Dünya evreni hakkında detaylı bilgiler içerir.

Silmarillion’daki birbiriyle tutarlı ve birbirini takip eden roman düzeninden farklı olarak Bitmemiş Öyküler kitabındaki öyküler, Tolkien'in yarım bıraktığı şekliyle sunulmuştur, sadece karakterlerin isimleri değiştirilip düzenlenmiştir (bu değişiklikler, baba Tolkien'in eserlerin taslaklarını kaleme alırken karakterlerin isimleri için bir sürü alternatif sunması şeklinde kafa karıştırıcı çalışma üslubunun okuyucuları şaşırtmasını önlemek amacıyla yapılmıştır). Kitaptaki bölümlerden bazıları yarım kalmış öyküler iken, diğer bazı bölümlerde Orta Dünya hakkında çeşitli bilgiler yer alıyor. Kitaptaki her bir efsanenin sonuna, taslağın diğer eserlerdeki bilgilerle uyuşmayan yönleri ve bazı tam çözülemeyen notlarla ilgili açıklamalar yer alıyor.

Horlamayı algılayan ve başınızı otomatik olarak ayarlayan yastık Horlamayı algılayan ve başınızı otomatik olarak ayarlayan yastık

Bitmemiş Öyküler de Orta Dünya efsanesi için önemli bilgiler ve hikayeler içeren bir kitap. Türkiye'de İthaki Yayınları tarafından basılmakta.

3- Beren ve Lúthien

Beren-ile-Luthien

Beren ve Lúthien'in Hikâyesi, J. R. R. Tolkien'in birçok eserinde bahsedilen, ölümlü insan Beren ile ölümsüz elf bakiresi Lúthien'in aşkı ve maceraları ile ilgili hikâye. Orta Dünya'nın İlk çağında, Tolkien'in en ünlü eseri Yüzüklerin Efendisi kitabının geçtiği dönemden yaklaşık 6.500 yıl önce geçer. 

Tolkien, hikâyenin birçok farklı versiyonunu yazmıştır, en son versiyon Silmarillion'da yer almaktadır. Ayrıca Yüzüklerin Efendisi'nde de Beren ve Lúthien'den bahsedilmektedir. Tolkien, Beren ve Lúthien'in hikâyesinin Silmarillion'un ana hikâyesi olduğunu söylemiştir.

Beren ile Luthien'in İthaki Yayınları'ndan çıkmakta.

4- Yüzüklerin Efendisi (The Lord of the Rings) kitapları

yuzuklerin-efendisi-tek-cilt-412010yhoxdgdy

Yüzüklerin Efendisi üç kitaptan oluşur: Yüzük Kardeşliği, İki Kule ve Kralın Dönüşü . Bu üçleme, modern fantazinin üzerine inşa edildiği temel eserlerdir. 

J. R. R. Tolkien'in yazdığı kitaplar modern fantezinin doğuşu ve temelidir. 150 milyonun üstündeki satış sayısıyla tüm zamanların en çok satan ikinci romanıdır.

Eğer filmleri izlediyseniz ve kitapları okumadıysanız çok şey kaybediyorsunuz demektir. Yüzüklerin Efendisi kitapları filmlerin işlemediği çok daha detaylı, önemli birçok detayı içermekte. 

Yüzüklerin Efendisi kitapları 3 kitap olarak ayrı ayrı satılmasının yanında tek ciltlik tek kitap versiyonu da ülkemizde satışta. METİS YAYINLARI'nın tek ciltlik versiyonunu almanızı tavsiye ederim.

5- Hobbit kitabı

hobbit-790883mwplbdcl

"Hobbit", diğer hobbitlerden aslında hiç de farklı olmayan bir hobbitin, Bilbo Baggins’in fantastik maceralarından oluşuyor. Bilbo Baggins, büyücü Gandalf ve cücelerle birlikte, cücelerin hazinesini kötü ejderha Smaug’dan geri almak için aslında hiç de istemediği bir yolculuğa çıkar. Ama yine de hobbitin içinde henüz keşfedemediği maceracı bir yan vardır ve yolculuk ilerledikçe Bilbo Baggins kendi cesaretinin ve gücünün farkına varmaya başlar.
Tolkien’in aslında çocuklar için kaleme aldığı "Hobbit", çok geçmeden yetişkinlerden, özellikle de 60’ların asi gençliğinden büyük ilgi gördü. Bunun üzerine Tolkien hobbitlerin, elflerin, cücelerin ve insanların goblinler, troller, kurtlar ve her tür kötü ve çarpık yaratıkla olan mücadelesini anlatmaya devam ederek "Yüzüklerin Efendisi"ni yarattı. Bugün "Hobbit"le birlikte "Yüzüklerin Efendisi" fantastik edebiyatın kült eserleri arasında yer alıyor.

İtahki yayınlarından çıkan kitap mutlaka okunması gerekenler listesinde.

6- BONUS

2022-07-17 11_52_14-Window

Ve son olarak hikayelerin geçtiği dünyayı daha iyi anlayabilmeniz için Amazon tarafından yayınlanan dizinin geçeceği Orta Dünya haritasına bakmanızı da tavise ederiz.

Amazon'un yayınladığı Orta Dünya haritasına buraya tıklayarak detaylı olarak ulaşabilirsiniz.

Editör: Burak Karahan