İnsanların TV izleme alışkanlığını kökünden değiştiren hayatımızın içerisinde çok hızlı bir şekilde giriş yapan dijital akış platformları, büyüyüşünü sürdürmeye devam ediyor. Netflix'in başı çektiği ve sürekli büyüyen platformlar, ilk kez geleneksel TV'yi geride bıraktı.

Piyasa analiz ve ölçümleme firması Nielsen'in yayınladığı yeni rapora göre, Netflix ve Dinsey+ gibi akış hizmetleri Temmuz ayında geleneksel kablolu TV izleyicilerini ilk defa geride bıraktı. Dijital akış platformları tarihte ilk kez TV pazarının lideri olmuş oldu. Rapora göre TV izleyicileri, ay boyunca akış hizmetlerinde haftalık ortalama190.9 milyar dakika içerik izledi. 2020 yılında pandemi dolayısıyla uygulanan yasak dönemlerinde bile bu rakam ortalama 169.9 milyar dakika seviyesine ulaşmıştı. Pandemi sonrası süreçte de insanlar akış hizmetlerine geçişe devam etmiş ve bu dönem süreci hızlandırmış gibi görünüyor.

HDMI televizyona bağlanmıyor mu? HDMI problemini çözmenin 6 yolu HDMI televizyona bağlanmıyor mu? HDMI problemini çözmenin 6 yolu

2022-08-20 16_31_20-Window

İzleyici geleneksel TV'yi terk ediyor

TV kullanımı geçmişteki yıla göre neredeyse aynı olmasına rağmen, akış hizmetlerine yönelen izleyiciler, gelensel TV kanallarından uzaklaşmış durumda. Yani insanlar daha fazla TV izlemiyor ancak alışkanlıklarını değiştiriyor ve dijital serivsleri tercih ediyor.

2022-08-20 16_31_27-Window

Akış servislerinin yıllık kullanımında 6.5 puanlık bir artış gözüküyor. Temmuz ayı liderliğinde Netflix gözükürken, izleyiciler en çok Stranger Things, Virgin River ve The Umbrella Academy ve The Gray Man yapımlarını izlemiş. Tabii bu araştırmanın Amerika'da yapıldığını belirtmekte fayda var. 

Ek olarak Youtube, Hulu ve Amazon Prime’da paylarını artırmayı başarmış. Totalde ise akış hizmetleri yüzde 34.8, geleneksek kablolu TV ise yüzde 34.4 oranlarını erişmiş durumda.

Editör: Burak Karahan