Şirket, YouTube'ta oluşturduğunuz kısa videoları yeniden paylaşılması üzerine, Shorts videolarını tanıtmak amacıyla yeni adım attı.

Shorts videolarına filigranlar geliyor

Dün yeni özelliklerle ilgili paylaşılan bir gönderide, bir YouTube temsilcisi, şirketin Shorts videolarına bir içerik oluşturucu indirdiğinde filigran eklenmeye başlayacağını söyledi. Bazı içerik oluşturucular tek bir uygulamada kısa biçimli videolar hazırlamak için videolarını indirerek aynı klibi diğer platformlarda yeniden yayınlamak zorunda kalacak.

youtube shorts (1)-1

YouTube neden filigran eklediği konusunda şu şekilde bir açıklamada bulundu: "İndirdiğiniz Shorts'lara bir filigran ekledik, böylece izleyicileriniz platformlar arasında paylaştığınız içeriğin YouTube Shorts'ta bulunabileceğini görebilecek"

YouTube da kısa video formatlarına kafayı takmış durumda

Tüm kısa biçimli video platformları, içerik oluşturucular ve izleyiciler için büyük bir savaş veriyor. Ayrıca YouTube gibi diğer şirketler de platformlar arası paylaşım sorununu çeşitli şekillerde ele aldı. Bunun bir örneği indirilen TikTok videoları uzun süredir filigranlar ve içerik oluşturucunun kullanıcı adını içeriyor, böylece izleyiciler orijinal videoyu bulmak için uygulamada kolayca arayabiliyor.

X, Grok'u haberleri özetlemek için kullanmaya başladı X, Grok'u haberleri özetlemek için kullanmaya başladı

youtube shorts (1)

Instagram algoritma temelli önlemler aldı

Bu arada, birçok Instagram Reels yaratıcısı, orijinal içerik oluşturmak yerine TikTok videolarına filigranı dahil olmak üzere aynı şekillde yayınlamayı tercih ediyorlardı. Ta ki geçen yıl Instagram, rakibinin filigranına sahip Reels videolarını artık tanıtmayacağını söylemesi üzerine bu durumun biraz olsa da önüne geçilmişti. Ayrıca Nisan ayında, daha da ileri giden Meta şirketi, algoritmasını “orijinal içeriği” tercih etmek için değiştireceğini söyledi. 

YouTube, kısa video formatını 2020'de piyasaya sürdüğünden beri Shorts içeriklere yoğun bir şekilde teşvik etmeye çalışıyor. Şirket, Shorts yapan içerik oluşturuculara dağıtmak için 100 milyon dolar ayırdı ve kısa biçimli klipler, öneriler de dahil olmak üzere YouTube uygulamasında giderek daha fazla yer kaplamaya başladı.

youtube shorts (2)

Gönderiye göre, Shorts filigranı önümüzdeki birkaç hafta içinde masaüstünde yayınlanmaya başlayacak. Bunun yanı sıra önümüzdeki aylarda mobil cihazlara kadar da genişlemeye başlayacak.

Ufak bir hatırlatma yapmak gerekirse bundan önce yayınladığınız filigransız videoları şimdiden indirmeye başlayın...

YouTube'un paylaştığı duyuruya buradan göz atabilirsiniz.

Editör: Enes Sapmaz