Giysi pilinde ufak dalgalanmalar yaşandı

Bir Rus kozmonot nadir görülen uzay giysisi sorunuyla karşı karşıya kaldı. Görev kontrol ekibi, bir uzay elbisesi sorunuyla karşılaştıktan sonra Oleg Artemyev'e acilen Uluslararası Uzay İstasyonu'nun (ISS) hava kilidine geri dönmesini emretti. Sorunun nedeni tam olarak net olmasa da, NASA yorumcuları elbisenin pil gücünde "hafif bir dalgalanma" kaydetti. Arıza sonrasında Artemyev uzay istasyonuna güvenli bir şekilde geri döndü, bir güç kaynağına bağlanarak operasyonlara devam etti.

uzay yürüyüşü (2)-1

Eklembacaklıların atası keşfedildi! Eklembacaklıların atası keşfedildi!

Space.com'a yaptığı açıklamada, yetkili sözcü Bob Navias, uzay giysisi anormalliğin Perşembe günü saat 12:00 civarında meydana geldiğini ve Artemyev'in bu süreç boyunca hiçbir zaman tehlikede olmadığını söyledi. Artemyev ve Rus astronot olan Denis Matveev, ESA'nın robotik kolunu kameralar ve diğer ekipman değişiklikleriyle donatmanın sırasındaydı.

uzay yürüyüşü (2)

İtalyan astronotun kaskı suyla dolmuştu

Bu olay normal gibi görünse de, hoş karşılanmayan geri dönüşlere neden olmuş olabilir. İtalyan astronot Luca Parmitano'nun kıyafeti Temmuz 2013'teki iki uzay yürüyüşü sırasında hava sızdırmıştı ve bu olay ilk başta farkedilmemişti.

uzay yürüyüşü (1)

İkinci sorti sırasında Parmitano'nun kaskı suyla dolmuştu ve nefes almas zorlaşmıştı. Olay sonrasında, ajansın acil olmayan tüm uzay yürüyüşleri çözüm bulunana kadar durdurulmuştu. Ayrıca kıyafetlerde tıkanmış bir filtre uygulamasına ve gelecekteki krizleri önlemek için adımlar atmasına neden olmuştu.

Artemyev'in bu teknik sorunu benzer bir incelemeye yol açmayabilir. Ancak yaşanan bu olayın, uzay araştırmalarının devam eden kırılganlığının altını çizdiği belirtiliyor. Görünüşte küçük bir sorun bile uzayda ciddi sonuçlar doğurabilir ve görev ekipleri bu gibi durumlarda herhangi bir risk almak istemez.

Editör: Enes Sapmaz