Rapora göre, X, doğrulama hizmeti için ücret almaya başladıktan sonra, söz konusu terör gruplarına ve bireylere ait 18 hesabı doğrulamış. TTP, X'in bu hesaplarla finansal işlemlerde bulunması ihtimalini, ABD yaptırımlarını ihlal edebilecek bir durum olarak değerlendiriyor. Özellikle X'in kendi politikalarına göre, yaptırımlı kişilerin premium hizmetlere ödeme yapması yasak.

x-3

Elon Musk'ın şirketi devralmasının ardından yapılan değişiklikler kapsamında, Twitter'ın doğrulama politikasında önemli bir değişiklik yapılmış ve artık herkes, X Premium'a abone olarak mavi onay işareti satın alabiliyor. Ancak TTP raporu, bu değişikliğin kötüye kullanıldığını öne sürerek, terörle ilişkilendirilen hesapların doğrulandığını iddia ediyor.

Raporda ayrıca, X'in reklamverenlere sunduğu "doğrulanmış kuruluşlar" kategorisinde yer alan altın onay işaretlerinin, yaptırımlı kuruluşlara da verildiği belirtiliyor. İran'ın Press TV ve Rusya'nın Tinkoff Bank gibi yaptırımlı kuruluşların altın onay işareti aldığı tespit edilmiş.

WhatsApp o mesajların yerini değiştiriyor! Artık mesajlar buradan açılacak... WhatsApp o mesajların yerini değiştiriyor! Artık mesajlar buradan açılacak...

X şirketi, TTP raporuna hemen bir yanıt vermedi, ancak bazı hesapların doğrulamalarını kaldırdığı gözlemleniyor. Press TV tarafından atılan bir tweet'e göre, X, İran medyasının mavi onay işaretini kaldırdı ve ödeme aboneliklerini askıya aldı. Bu gelişmeler üzerine X, @Safety hesabından yaptığı açıklamada, TTP raporunu incelediklerini ve gerektiğinde önlem alacaklarını ifade etti. Şirket, gelir özellikleri için güvenli bir yaklaşıma sahip olduklarını ve yasal yükümlülüklere uyduklarını belirtti.

Editör: Enes Sapmaz