Güvenlik uzmanları, Windows işletim sistemlerinin güvenliğini tehlikeye atacak yeni bir açık tespit etti. Bahsi geçen güvenlik açığı, Windows işletim sistemlerinde yer alan 'Ekran Alıntısı Aracı' uygulamasından kaynaklandığı belirtildi. Ekran Alıntısı Aracı ile alınan görüntüler, kullanıcıların verilerini sızdırmasına ve daha nice bir çok sorunla karşılaşmasını mümkün kılıyor.

Google, 3. taraf çerezleri engellemeye başladı! Google, 3. taraf çerezleri engellemeye başladı!

windows-2

Bahsedilene göre Windows 10 ve 11 işletim sistemi kullanıcıları, ekran görüntüsü çektikten sonra belirli alanları kırptığını zannetse de aslında tüm arka planda yer alan görüntülerin tamamın verilerini saklıyor. Bu verilere ve görüntülere erişen bilgisayar korsanları, kullanıcının o anda ekranda gözüken verilerini sızdırılabilir.

Sadece Windows 10 ve Windows 11 kullanıcılarını etkilediği söylenen bu güvenlik açığından etkilenmemek için, Ekran Alıntısı Aracı'nı kullanmamak sizin açınızdan en iyisi olacaktır.

Güvenlik açıklığıyla ilgili herhangi bir açıklama yapmayan Windows'un yeni bir güncelleme ile bu sorunu çözmesi gerekecek.

Editör: Enes Sapmaz