Grönland ve Kanada arasında yeni bir mikro kıta keşfedildi! Grönland ve Kanada arasında yeni bir mikro kıta keşfedildi!

Bakteriyofajlar, bakteriyel konakçılarını enfekte eden ve dünyanın her yerinde bulunan virüs türleridir. Bakteriyofajların çoğunluğu, çift sarmallı DNA genomunu içeren bir kapsül ve bir kuyruktan oluşan Caudovirales sınıfına aittir.

Bu virüslerin kuyrukları, konaklarını seçmek, onlara bağlanmak ve dolayısıyla başarılı enfeksiyon gerçekleştirmeleri için önemli bir rol oynar.

Massachusetts Üniversitesi Chan Tıp Okulu'nda yüksek lisans öğrencisi olan Emily Agnello, "Bakteriyofajlar veya kısaca fajlar, çevrenizdeki kir ve su ve kendi vücudunuzun mikrobiyal ekosistemi de dahil olmak üzere bakterilerin olduğu her yerdedir" dedi.

rapunzel virüsü (1)-2

Çoğu faj kısa, mikroskobik kuyruklara sahipken, P74-26, Caudovirales sınıfındaki diğer virüslere oranla 10 kat daha uzun bir kuyruğa sahiptir ve yaklaşık 1 mikrometre uzunluğundadır, yani yaklaşık olarak bazı minik örümceklerin ipeği genişliğindedir. P74-26 sadece aşırı uzun bir kuyruğa sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda sıcak su kaplıcalarında yaşayan dayanıklı bakterileri avlar.

Agnello, "Her faj kuyruğu, uzun bir tüp oluşturmak için bir araya gelen birçok küçük yapı taşından oluşur." dedi.

"Araştırmamız, bu yapı taşlarının bir araya geldiklerinde şekil veya konformasyon değiştirebileceğini buluyor. Bu şekil değiştiren davranış, yapı taşlarının birbirine uyması ve kuyruk borusunun doğru yapısını oluşturması açısından önemlidir.Fajın kuyruk tüplerinin birçok fotoğrafını çekip üst üste koyarak, yapı taşlarının tam olarak nasıl bir araya geldiğini anlayabildik."

Araştırmacılar, bilgisayar simülasyonlarının yanı sıra yüksek güçlü görüntüleme teknikleri kullandılar ve kuyruğun yapı taşlarının kendilerini dengelemek için birbirlerine yaslandıklarını keşfettiler.

Editör: Enes Sapmaz