X, Grok'u haberleri özetlemek için kullanmaya başladı X, Grok'u haberleri özetlemek için kullanmaya başladı

Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, kullanıcı deneyimini geliştirmek için yine bir özellikle karşımıza çıktı. Birçok WhatsApp grubunu tek başlık altında toplayabileceğimiz yeni 'Topluluklar' özelliği, beta kullanıcılar için erişime açıldı. Artık 'Topluluklar' sekmesi altında belirlediğimiz gruplar için ekstra bir ana başlık seçerek adeta 'grubun grubunu' oluşturacağız. 

WABetaInfo'da ortaya çıkan detaylara göre, Yeni sekmeyle kullanıcılar, bir topluluğa ve bu topluluktaki farklı gruplara katılabilecekler. Bu topluluğa katılabilmek için kullanıcılar paylaşılan bir davet bağlantısı veya grubun yöneticisi tarafından elle gönderilen bir davetiyeyi kullanacak. 2.22.19.3 numaralı Beta sürümü ile beta kullanıcılarına açılan 'Topluluklar' özelliği, yakında genel kullanıma da sunulacak.

bcd5826b7ac595023075c6b2b323bfd7e844917c

'Topluluklar' tam olarak ne işe yarıyor

WhatsApp'ın yeni 'Topluluklar' sekmesi isteğe göre belirlenen grupların tek bir Topluluk altında kontrol edilmesini sağlayacak. Örnek vermek gerekirse; her bir gruba tek bir yerden mesaj yollayabilecek. 

Her toplulukta en fazla 10 grup olabilecek ve bu alt grupların her biri en fazla 512 kişiye kadadar üye alabilecek.

Bir topluluğa girdiğinizde herhangi bir gruba katılma zorunluluğunuz olmayacak. İstediğiniz zaman farklı gruplara dahil olabileceksiniz.  Topluluğun aykırı olduğunu düşünen kullanıcılar, topluluk hakkında WhatsApp’a bir şikâyet sunabilecek.

Topluluklar özelliğinin ne zaman tam sürüme geleceği bilinmiyor ancak yakın bir zamanda kullanıma sunulabilir.

Hikayeleri izlemek daha kolay olacak

Instagram'da oldukça uzun bir süredir olan ve bir kullanıcının Instagram Hikayeler'ini görmek için kuıllanıcının profil resmine tıklayıp Hikayeler'e gidebilmemizi sağlayan özellik, WhatsApp'a geliyor. Aşağıdaki ekran görüntüsünden de görebileceğiniz gibi, artık sohbet listesindeki bir kişinin profil fotoğrafı çevresinde bir çember çıkacak (Eğer Durum paylaştıysa) ve buna tıklayarak kişinin durumunu hızlıca görebileceksiniz.

wp

Sohbet listesinde muhtemelen yanlışlıkla Durum izleme olayları çok yaşanacağı ve kullanıcıların bundan rahatsız olabileceği düşünülüp, bu özelliği kapatıp açma gibi bir seçenek de sunulacak. WABetaInfo'nun ortaya çıkardığı özellik tamamen kullanıcının tercihine bağlı olacak. Beta kullanıcılarında ortaya çıkan bu özellik yakın zamanda tüm kullanıcılara da gelecektir.

Sizin yeni gelecek WhatsApp özellikleriyle ilgili düşünceleriniz neler? Yorumunuzu bizimle paylaşmayı unutmayın.

Editör: Burak Karahan