X, Grok'u haberleri özetlemek için kullanmaya başladı X, Grok'u haberleri özetlemek için kullanmaya başladı

WhatsApp, küresel topluluğuna itafen, insanların "özgürce iletişim kurmasına" yardımcı olmak üzere gönüllü proxy ağları oluşturmaya çağırdı. Bunu yanı sıra Meta, proxy ağlarının nasıl kurulacağına dair bir rehber yayınlanacağını açıkladı.

 Proxy yani vekil sunucular, kullanıcılar ve internet hizmetleriyle eylemleri arasında bir aracı olarak veya kullanıcıların kısıtlama ve sansürlerden kaçmak için kullanılabiliyor.

whatsapp-3

WhatsApp tarafından paylaşılan bir blog gönderisinde şu ifadelere yer vererek yeni özelliğini açıkladı:

“WhatsApp'ı kullanan herkesin yeni yılı kutlu olsun! 2023'ün başını özel mesajlarla veya aramalarla kutlamış olsak da birçok insanın hâlâ internet kesintileri yüzünden sevdiklerine erişme imkanından mahrum bırakıldığının farkındayız. Bu kişilere yardımcı olmak amacıyla, bugün dünyanın her yerindeki WhatsApp kullanıcıları için proxy desteği sunmaya başlıyoruz. Böylece, bağlantıları engellenen veya kesintiye uğrayan kişilerin WhatsApp'a erişmeye devam edebilmesi için gücü onların eline veriyoruz. Proxy aracılığıyla bağlanmanız, WhatsApp'ın sağladığı yüksek gizlilik ve güvenlik seviyesini azaltmaz. Kişisel mesajlarınız uçtan uca şifreleme ile korunmaya devam eder. Bu sayede mesajlarınız iletişim kurduğunuz kişi ile sizin aranızda kalır ve proxy sunucuları, WhatsApp ve Meta dahil başka hiç kimseye görünmez.”

Meta'nın çatısı altında yer alan popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, İran yaşanan benzer kesintilerin "asla yaşanmamasını" umduğunu söyledi.

whatsapp-2

Proxy ve çevrimiçi veri toplama şirketi Oxylabs'tan Juras Jursenas konu hakkında şunları söyledi:

"İran'da olduğu gibi, internet erişiminde hükümet kısıtlamaları olan kişiler için, bir proxy sunucusunun kullanılması, insanların Whatsapp ile bağlantılarını sürdürmelerine izin verebilir. İnternet erişimleri bazı kötü niyetli aktörler tarafından engellenmiş olsa bile dünyanın dört bir yanındaki insanların bağlantıda kalmasına izin verecek."

Editör: Enes Sapmaz