DoNotPay, Joshua Browder tarafından 2015 yılında kuruldu ve şu anda "dünyanın ilk robot avukatı" olduğunu iddia ettikleri şeyin 'evi' konumunda. Browder'ın Yapay Zeka için büyük umutları var ve robotun Şubat ayında bir sanığa hız cezası konusunda tavsiyede bulunması bekleniyor. 

Hız cezası davasında kullanılan yapay zeka, bir akıllı telefon aracılığıyla çalışacak şekilde ayarlanmıştır ve sanık, robotu kulaklıkla dinleyecek. New Scientist, yapay zekanın duruşmaları dinleyeceğini ve ardından bilgileri işleyip analiz ettikten sonra - tüm bilgilere tepki vermek yerine - sanığa davaya en iyi nasıl devam etmesi gerektiği konusunda tavsiyede bulunacak.

Yapay zeka kazanamazsa, şirket cezayı ödeyecek

Browder'ın sanığa, yapay zekanın davayı kazanmalarına yardım etmemesi durumunda DoNotPay'in aldıkları para cezalarının maliyetini karşılayacağına söz verdiği bildirildi. Sanığın kimliği henüz kamuoyuna açıklanmadı ve davanın ayrıntıları sınırlı. DoNotPay şirketi insanlara "şirketlerle savaşma, bürokrasiyi yenme ve bir düğmeye basarak herkese dava açma" konusunda yardımcı olan bir şirket. 

Şirketin misyonu şöyle:

Bilim insanları, kurbağalar için saunalar inşa etti! Onları korumanın tek yolu... Bilim insanları, kurbağalar için saunalar inşa etti! Onları korumanın tek yolu...

"DoNotPay, tüketicilerin büyük şirketlere karşı savaşmalarına ve park cezalarını yenmek, banka ücretlerine itiraz etmek ve hırsızları dava etmek gibi sorunlarını çözmelerine yardımcı olmak için yapay zekayı kullanıyor. DoNotPay'in amacı, 'oyun alanını' eşitlemek ve yasal bilgileri ve kendi kendine yardımı herkes için erişilebilir kılmaktır."

artificial-intelligence-lawyer

İnsanlar avukat masraflarından kurtulabilecek

Yapay zeka hız cezası davasında başarılı olursa, Browder 'dünyanın ilk robot avukatının' insan avukatların yerini alabileceğini umuyor. Böylece insanlar bir avukat tutmanın mali yükünden kurtulabilecek.

Drive Protect'e göre, Birleşik Krallık'ta, hız cezasına karşı savunma yapmak için bir avukat tutmanın maliyeti, araba kullanma suçunu çevreleyen koşullara bağlı olarak 200 £ ile 1.000 £ arasında tutabiliyor. Ve ABD'de, avukat ücretleri ise daha yüksek. 

Browder , New Scientist'e şunları söyledi :

"Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde tartışabilecek çok sayıda iyi avukat olacak, ancak birçok avukat sadece belgeleri kopyalayıp yapıştırmak için bile çok fazla para talep ediyor ve bence mutlaka değiştirilecekler ve değiştirilmeleri gerekiyor."

Browder, iyi bir savunmanın, avukatların saati yüzlerce veya binlerce dolar talep etmesiyle değil, "dil ile ilgili" olduğuna inanıyor. 

Editör: Burak Karahan