Ukrayna'nın işgali sonrasında birçok ülke tarafından büyük ambargolara uğrayan Rusya, dijital ortamda da birçok engelle karşılaşmaya devam ediyor. Rusya'nın en büyük sosyal ağı VKontakte da dahil birçok önemli uygulama Apple tarafından App Store mağazalarından kaldırıldı.

VK ve Mail.ru artık App Store'da yok

Çin'in Weibo sosyal medya uygulaması gibi Rusya'nın da popüler ve yerli iletişim uygulamaları birçok insan tarafından kullanılıyor. Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sonrasında Facebook ve Instagram gibi birçok platform ülkede yasaklanmıştı. Bunun etkisiyle de birçok kullanıcı Vkontakte, Mail.ru, VK Music, Youla gibi uygulamalara yönelmişti. Fakat Apple'dan bir ambargo da bu uygulamalara geldi.

VKontakte-otzyvy-App-Store-44

Geçtiğimiz günlerde Rusya'nın işgal ettiği bölgelerde yapılan referanduma bir tepki olarak  İngiltere hükümeti VK, Mail.ru gibi devlet destekli uygulamaların geliştiricisi olan iş adamlarına ambargo uygulamaya başlamıştı. Bir adım da Apple'dan geldi.

Vkontakte, Mail.ru, VK Music, Youla uygulamaları App Store'dan kaldırıldı. Apple aynı zamanda uygulamaların geliştirici hesaplarını da kapattı. Uygulamaları daha önce telefonuna indirmiş olanlar bu uygulamaları kullanmaya devam edebilcek ancak yeni kullanıcılar artık bu uygulamalara Apple'ın App Store mağazası üzerinden ulaşamayacak. Telefonunda bu uygulamaları kullananların da bildirimlerde sorunlar yaşayabileceği ifade ediliyor. 

Telegram'dan iş dünyasına özel yeni özellik! Telegram'dan iş dünyasına özel yeni özellik!

Apple yakın zamanda fiziki olarak da mağazalarını kapatıp Rusya'dan çekilmişti.

Editör: Burak Karahan