Araştırmalar sonucunda ilk kez keşfedilen otoportrenin "neredeyse kesinlikle" bir Van Gogh portresi olduğu belirtildi. Ayrıca, Van Gogh'un Hollanda'daki Nuenen adlı bir kasabada yerel bir kadını resmettiği 1885 tarihli bir 'Köylü Kadının Başı' portresinin arkasında keşfedilen bu yeni bulgu, tablonun röntgenleri çekilmesi üzerine farkına varıldı.

Yüzyıldan uzun bir süredir portresinin içinde saklanıyordu

1960 yılından itibaren İskoçya Ulusal Galerisi'nde sergilenen 'Köylü Kadının Başı' tablosunda, Van Gogh'un bir otoportresinin yüzyıldan fazla bir süredir resmin içinde saklandığı belirtildi.

Edinburgh'daki Kraliyet İskoç Akademisi'ndeki 'İzlenimcilik İçin Bir Tat' sergisinin önünde çekilen röntgen, beklenmedik bir şekilde Van Gogh'un karton ve tutkal katmanlarının altına gizlenmiş olan tablosunu ortaya çıkardı.

7 Nisan BİM aktüel teknoloji ürünleri: Haftaya BİM marketlere Huawei Watch GT 2 geliyor! 7 Nisan BİM aktüel teknoloji ürünleri: Haftaya BİM marketlere Huawei Watch GT 2 geliyor!

van gogh tablosuna saklandı (1)

Keşfedilen otoportrede kulağı daha kesilmemişti

Sanat tarihinin en ünlü isimlerinden biri olan Van Gogh, paradan tasarruf etmek amaçlı her iki tarafta da çalışarak tuvali yeniden tasarlamasıyla tanınıyor. Ayrıca şapka ve atkısı takan sakallı Van Gogh'u gösteren resimde, ressamın sol kulağı resimde yer alıyor.

van gogh tablosuna saklandı (3)

(Van Gogh, 1888'de sol kulağını kesmişti.)

Daha önce hiç görülmemiş olan çalışma, muhtemelen Van Gogh'un ilk çalışmalarından biri olduğu belirtildi. Ayrıca Edinburgh'da gerçekleştirilecek olan bir sergide özel olarak tasarlanmış bir ışık kutusu aracılığıyla Van Gogh'un otoportre çalışması misafirlere sergilenecek.

van gogh tablosuna saklandı (2)

Otoportresi Köylü Kadının Başı tablosundan çıkarılabilir...

Karton ve yapıştırıcıyı çıkarma işlemi inanılmaz derecede karmaşık olacağından, otoportrenin Köylü Kadının Başı portresinden çıkarılıp çıkarılamayacağı henüz şu anda belirsizliğini koruyor.

van gogh tablosuna saklandı (1)-1

"Köylü Kadın Başı" adlı eser, 1960'ta Edinburgh'un önde gelen avukatlarından birinin hediyesi olarak İskoçya Ulusal Galerisi'ne bağışlandı. Ayrıca bahsi geçen eserde, Van Gogh'un 1883-1885 yılları arasında ikamet ettiği, Hollanda'nın güneyindeki Nuenen kasabasından bir kadın yer alıyor. Yıllar boyunca bir kaç defa el değiştiren Köylü Kadının Başı, 1923'te Evelyn St Croix Fleming tarafından satın alındı. 1951'de ise eser İskoçya'ya geldi ve Alexander ve Rosalind Maitland'ın koleksiyonuna girdi. Ardından da Ulusal Galeri'ye bağışlandı.

Değerli düşüncelerinizi biz Megabayt ekibiyle yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Editör: Enes Sapmaz