13 yaşındaki kedi, ip atlama rekoru kırdı! 13 yaşındaki kedi, ip atlama rekoru kırdı!

Eski NASA ve Apple mühendisi ve yeni işiyle bir YouTuber olan Mark Rober, uzaya bir yumurta gönderdi. Deneyi için yumurtayı atmosferden Dünya'ya atan Mark Rober bir ilki başardı...

Yumurtayı uzaydan Dünya'ya atmak için bir çok yeni fikir üretti

Deneyin arkasında yatan büyük fikir ise çiğ tavuk yumurtasını herhangi bir yumurtanın olabileceği en yüksek yükseklikten düşürdükten sonra kırılmasının önüne geçebilecek bir mekanizma inşa etmekti.

Mark'ın ilk fikri şu anda Dubai'deki Burj Khalifa olarak bilinen dünyanın en yüksek binasından bir yumurta bırakmak oldu.

828 metre yüksekliğinde, anıtsal bir yapı olan Burj Khalifa yerine işleri bir sonraki seviyeye taşımaya karar veren Mark, yumurtayı uzaydan atmayı kafasına koydu.

Eski NASA mühendisinin planı, yumurtayı bir balonla uzaya uçurmak ve düşen yumurtayı roket içinde Dünya'ya güvenli olarak inmesini sağlamaktı.

Astronot yumurtayı roket korudu

Mark'ın uğraşması gereken en önemli şeylerden biri, uzay yolculuğunda yumurtayı korumaktı, çünkü yolculuk için yumurtayı yalıtması gerekiyordu, aksi takdirde uzaya giderken donar ve yolda çatlayabilirdi.

yumurta (4)

Deney için gereken tüm koşulları yerine getiren çılgın YouTuber, en sonunda yumurtayı balon yardımıyla uzaya doğru uğurladı. Ancak, yumurtayı uzaya uçurmak için tasarlanan meteoroloji balonunda yaşanan sorunlar nedeniyle yumurta sarsılmaya başladı.

yumurta (3)

Yerden uzaya iki saatlik yükseliş sonucunda, balonu aşağı indirmek için tasarlanmış ip çekildi ve yumurta saniyede 241 kilometre hızla Dünya'ya geri düşmeye başladı. Artık yumurtanınn kaderi kendi kendine ateşlenecek olan rokete bağlıydı. Tam zamanında düşüşten roket yardımıyla kurtulan yumurta güvenli bir şekilde Dünya'ya dönmeyi başardı.

yumurta (2)

Roketi açan Mark, içeri uzandı ve hiç bir şeyden haberi olmayan sağlam bir yumurtayı roketin içinden çıkardı.

Haberimize konu olan astronot yumurtanın videosunu aşağıdaki oynatıcıdan izleyebilirsiniz.

Editör: Enes Sapmaz