Twitter’a yeni renkli tik aboneliklerinin platforma eklenmesinin ardından Elon Musk’tan bir çok kullanıcıyı ve şirketi üzecek bir açıklama geldi. Twitter patronu, sosyal medyasında eskiden doğrulanan tüm hesapların profillerindeki mavi tiki tamamen kaldırılacağını söyledi. Duyurulan bu yeni değişikğin birkaç ay içinde uygulanacağı belirtiliyor.

Twitter, eski hesapların mavi tiklerini kaldırıyor

Elon Musk açıklamalarında, eski Twitter yönetiminin mavi onay rozet dağıtma âdetini yozlaşmış ve saçma bulduğunu, birkaç ay içerisinde de eski hesaplardan tüm eski mavi tiklerin kaldırılacağını söyledi. Ayrıca eski mavi tik rozeti bulunan hesaplarda “Bu, eski bir onaylanmış hesap. Dikkate değer olabilir veya olmayabilir.” açıklaması yer alıyor.

twitter (3)-1

X'ten yeni güvenlik özelliği! Şifreye gerek kalmadı... X'ten yeni güvenlik özelliği! Şifreye gerek kalmadı...

Twitter'ın yeni mavi tik aboneliği aktif hale geliyor

Elon Musk'ın daha Twitter’ı satın almasından önce kişi ve kuruluşların hesapları, aktif, gerçek ve dikkate değer olduklarını göstermek için mavi tik onay işaretleri başvuruları sonucunda kendilerini doğrulayabiliyorlardı.

Ancak Musk’ın yeni yönetimi sonucunda mavi tik almak paralı oldu ve daha kolay hale geldi. Geçtiğimiz Pazartesi günü itibariyle yeniden aktif hale getirilen yeni abonelik sistemi Twitter Blue kapsamında, artık hesap doğrulama işlemi için belli şartları taşımak gerekmiyor. Aylık 8 dolar gibi bir ücret karşılığında Twitter Blue’ya abone olmanın sonucunda mavi tikinizi alabiliyorsunuz.

twitter (1)-1

Ancak belirtmek gerekirki mavi tik için bazı ufak güvenlik şartları gerekiyor: Telefon numarası doğrulamış ve 7 gün öncesinden kullanıcı adını, görünen adını veya profil resmini değiştirmemiş tüm kullanıcıların profillerine onay rozeti takabiliyor.

twitter (2)-1

Twitter, kişisel hesaplar için mavi, işletmeler için altın renkli onay rozeti kullanılıyor. Bunun yanı sıra, yakın zamanda devlet hesapları için gri onay rozeti platformda kullanıma açılmaya başlanacak.

Editör: Enes Sapmaz