Film dağıtım firması Toho Co'nun açıklamasına göre, Miyazaki'nin "Nasıl yaşarsınız?" (How Do You Live) adlı yeni filmi Temmuz 2023'te vizyona girecek.

Miyazaki'nin kurduğu Studio Ghibli şirketine göre yeni yapıt, ismini çocuk edebiyatı yazarı Yoşino Genzaburo'nun 1937 yılı basımlı kitabından alıyor.

Miyazaki, "Ruhların Kaçışı" eseriyle 2003 yılında "Uzun Metrajlı En İyi Animasyon Filmi" dalında Oscar ödülüne layık görülmüştü. Deniz aşırı üne sahip Miyazaki, animasyon klasikleri arasında "Komşum Totoro" (1988) ve "Prenses Mononoke" de (1997) yer alıyor Japonya'da "efsane animasyoncu" olarak bilinen Miyazaki'nin eserleri, modern uygarlıklara eleştirel yaklaşımlar ile tabiata duyulan hayranlıklarla tanınıyor.

Arcane'in 2. sezonundan ilk fragman geldi! Arcane'in 2. sezonundan ilk fragman geldi!

İlerleyen yaşı ve film yapım zorluklarını gerekçe göstererek 2013'te emekliye ayrılacağını açıklayan Japon yönetmen, 2017'de sektöre geri dönmüştü.

"Nasıl yaşarsınız?" (How Do You Live) filminin konusu ne olacak?

Kimi-tachi-wa-Do-Ikiru-ka-cover

Genzaburō Yoshino’nun 1937 yılı aynı isimli romanından uyarlanan film 2016 yılında hazırlanmaya başlamıştı. Ancak Araya giren birçok olumsuz durum nedeniyle 2020 olarak planlanan çıkış yılı 2023'e sarktı. 

How Do You Live?’de 60 animasyoncu çalışıyor ve tamamen elle çiziliyor. Animasyon filminin 1 dakikalık kısmını hazırlamak aylar sürüyor. Studio Ghibli yöneticisi Toshio Suzuki, filmle ilgili verdiği demeçte, her yıl 12 dakikayı tamamlayabildiklerini söylemişti. 

"Nasıl yaşarsınız?" (How Do You Live) filminde, babasının ölümünün ardından amcasıyla yaşamaya başlayan bir çocuğun hikayesi anlatılıyor. 

Editör: Burak Karahan