Twitter, mavi tik almayı tamamen değiştirecek yeni abonelik sistemini tüm kullanıcılarına duyurdu. Elon Musk'ın çeşitli değişikliklere gittiği platformda mavi tik almayı tamamen değiştirecek yeni bir döneme imza attı. Ünlü iş adamı Musk tarafından satın alınan ve ayrıca yönetilen Twitter, Blue aboneliğini (Yeni mavi tik sistemi) kullanıma sundu. Artık her kullanıcının şirketin ve markanın mavi tik alabileceğini duyurulan Twitter'ın daha özgür ve özgün bir hale geleceği belirtildi. Bunun üzerine bu yeni abonelik sisteminden haberi olmayan kullanıcıların "2023'te Twitter mavi tik nasıl alınır?" sorusu gündeme oturdu. Peki, Twitter mavi tiki nasıl alınır? Veya Twitter Blue almak için neler gerekli? Twitter Blue ile mavi tik nasıl alınır diye soruyorsanız aradığınız tüm cevapları haberimizin detaylarından bulabilirsiniz. İşte tamamen değişikliğe giden Twitter'da mavi tik nasıl alınır...

twitter (2)-1

Twitter mavi tik nedir? Twitter onaylanmış rozeti ne işe yarar?

Twitter'ın akıllarda bazı soru işaretlerine yol açan mavi tiki, platform üzerinde onaylanmış hesap anlamına gelebilir. Twitter'da onaylanmış hesap olma veya mavi tik alma işlemleri Elon Musk’ın Twitter şirketini satın alması ve yönetim kadrosuna katılmasıyla oldukça tartışılır bir konu haline geldi. Twitter, eskiden belirli gereksinimlere göre 'bağımsız' olarak doğruladığı hesapları, kamu yararına, dikkate değer ve gerçek, orijinal hesaplar olarak nitelendirmek için mavi onay rozetini kullanıyordu.

Ancak bundan sonra tamamen değişen mavi rozet onaylamaları, Twitter Blue abonelik hizmetiyle onaylanmaya başlanacak. Artık Twitter Blue abonesi olan her kullanıcı, eskiden sunulan mavi tik şartlarını taşımasada aylık belirli bir ücret karşılığında onaylanmış mavi rozeti alabilecek.

Artık Twitter’da mavi tik almak, Twitter Blue aboneliğiyle daha kolay hale gelmiş olsa da doğrulama rozetini korumak o kadar kolay olmayacak. Spam, hakaret ve bir hesabı taklit etme gibi kurallar dahil olmak üzere, Twitter kurallarını ihlal etme durumunda mavi tik onay rozetinden ve aylık ücret olarak yatırdığınız Blue aboneliğiniz profilinizden kaldırılacak. 

Twitter, mavi renkli onay işaretine ek olarak, farklı hesap türlerine ilişkin daha fazla bilgi sağlamak ve bu hesapları ayırt etmenize yardımcı olmak için profillere yeni renkte etiket ve rozetler gibi görsel kimlik işaretleri ekleyecek. Devlet kuruluşuna bağlı hesaplar, siyasi partiler gibi belli siyasi kuruluşlar, iş ortakları, büyük markalar, medya kuruluşları, yayıncılar ve kamu kuruluşlarının hesaplarında da bu yeni renkli rozetlere ve etiketlere rastlayabilirsiniz.

twitter-blue-tick-badge-verified-price-smk-mojo-222

Twitter'ın yeni abonelik sistemi Blue nedir veya Twitter Blue ne işe yarar?

Twitter Blue'nun ne olduğunu veya ne işe yaradığını basitçe açıklamak gerekirse: Yeni Twitter Blue abonelik sistemi, onaylanmış hesaplara dağıtılan mavi tiki hesabınıza eklemeyi sağlayan ve Tweet düzenleme, attığınız Tweetleri geri alma gibi bazı premium özellikleri kullanmanızı sağlayan yeni bir özelliktir.

Twitter Blue aboneliği ile kullanıcılara sunulan özellikler;

 • Tweet'leri geri alma
 • Tweet'leri düzenleme
 • Mavi tik rozeti ve hesabınızı onaylamak
 • Anasayfa gezintisini kişiselleştirme
 • Yer işareti klasörleri
 • Özel uygulama simgeleri
 • Okuyucu
 • Yeni temalar
 • Popüler makaleler

Twitter Blue, platform tarafından kullanıcılara isteğe bağlı olarak sunulan ve aylık abonelik ücretini ödediğiniz takdirde Twitter premium özelliklerinden faydalanacağınız yepyeni bir abonelik sistemidir. 2023'te Twitter mavi tiki almak için nasıl Twitter Blue abonesi olunur? İşte Twitter mavi tiki almak için tüm yapmanız gerekenler...

twitter-mavitik

Twitter Blue özellikleri ne işe yarıyor?

Twitter okuyucu özelliği;

Twitter okuyucu, uzun Tweet dizilerini okuma alışkanlığınızı baştan sona yenileyecek bir özelliktir. Tweet dizisinin üst kısmındaki okuyucu simgesine dokunarak yeni okuyucu moduna geçiş sağlayabilir ve metin boyutunu gözünüze en uygun şekilde ayarlayabilirsiniz.

Twitter Blue tema özelliği; 

Twitter Blue, Twitter’ını farklı temalarla kullanmak isteyen kullanıcılar için çeşitli renk seçenekleri sunar.

Popüler makale özelliği;

Twitter Blue'nun belki en kullanışlı olan bu özelliği sayesinde, en çok tweetlenen, retweetlenen veya alıntılanan tweetlere daha hızlı ulaşmanızı ve zamanınızı oldukça değerli şekilde kullanmanızı sağlayan bir kısayoldur. Popüler makale özelliği, yalnızca takip ettiğiniz hesaplar değil aynı zamanda, takipçilerinizin takip ettiği kişiler de dahil olmak üzere yakın kullanıcıların paylaştığı makaleleri en popülerler olmak şartıyla sırayla listeler. Böylece bu özelliği kullanarak, okumak istediğiniz türdeki içerikleri daha rahatça erişebilir hale gelirsiniz.

Tweet geri alma özelliği;

Tweeti geri alma özelliği sayesinde herhangi bir Tweeti yayınladıktan sonra kimseler tarafından okunmadan geri çekme seçeneğine sahip olursunuz. Bu yeni özellik, Tweet'lerinizi herkesin göreceği şekilde, göndermeden önce deneme ve gözden geçirme ve düzenleme şansı tanır. Tweet geri alma süresi 30 saniyedir ve tweet dolduğunda, takipçileriniz tarafından görülebilir kılınır. Ayrıca geri sayım sürelerini '5, 10, 20, 60' saniye olarak aralığını kısaltabilir veya uzaltabilirsiniz.

Kişiselleştirme özelliği;

Twitter uygulama simgesinin nasıl görüneceğini kişileştirebilirsiniz. Sınırlı süre ile ilişkili etkinlik dönem renkleri dahil olmak çeşitli renk seçeneklerini kullanabilirsiniz. Twitter uygulamasının simgesini değiştirmek için yapmanız gerekenler ise, bir Twitter Blue abonesi olmak ve özellik ayarları altında bulunan uygulama simgesi üzerinden dilediğiniz rengi seçmek...

Yer işaretleri defteri özelliği;

Bu yeni özellik sayesinde, yer işaretlerinize eklediğiniz tweetleri daha sonra tekrardan kolayca bulabilmeniz için defter yuvalarına eklemenize olanak tanır. Bunun yanı sıra dileğiniz kadar yer işareti ve yer işareti klasörü oluşturabilir veya ekleyebilirsiniz.

Gezintiyi kişiselleştirme özelliği;

Gezintiyi kişiselleştirme özelliği, Twitter uygulamasında gezinti çubuğunda görünen içerikleri değiştirmenizi ve keşfetmeniz olanak tanır. Bu Twitter Blue özelliği sayesinde en çok ilginizi çeken tweetlere daha hızlı ulaşabilirsiniz ve en az 2, en fazla 6 öğe olmak üzere Tweetleri tutabilirsiniz.

blue-checkmark.png.twimg.1920

Mavi tik almak için Twitter Blue abonesi olmak zorunda mıyım?

Twitter mavi onay işareti, platformun yeni Blue aboneliğinin en önemli ayrıcalıklarından bir tanesidir. Twitter Blue özelliğine abone olduğunuz zaman, kişisel veya profesyonel hesabınızın aktif olup olmadığına, tanınmış bir hesap olup olmadığınıza göz edilmeksizin mavi onay rozeti eklenir. Ancak belirtmek gerekir ki, Twitter’ın herhangi bir bildirimde bulunmadan, tamamen kendi takdirine bağlı olarak para iadesi gerçekleştirmeden mavi rozet işaretini profilinizden kaldırma hakkı vardır. Doğrulanmış Blue abonesi hesaplardan gelen her platform içi bildirimler onaylanmış adında ayrı bir sekmede gözükür. Bu ayrı sekmeye dokunduğunuzda Twitter Blue aboneliğiyle veya Twitter onaylama gerekliliklerini karşılayan onaylanmış hesaplardan önerilen veya bildirim tweetler karşınıza çıkar.

profilelabel-stateaffiliatedmedia-960.png.twimg.1920

Twitter mavi tik alma şartları neler? 

Twitter'ın resmi hesap onaylama şartları sayfasında paylaşılan bilgilere göre, Twitter mavi tik alma şartları şu şekilde;

 • Hesabınız orijinal olmalı
 • Tanınmış biri olmalısınız
 • Hesabınız aktif olmalı

Bu şartlar sizi korkutmasın, çünkü, Twitter mavi onay rozeti almak için, hesabınızın orijinal, tanınmış ve aktif olması gerekiyor denilse de hiç takipçisi olmayan, sosyal medya platformunu aktif bir şekilde kullanmayan hesapların bile doğrulama rozeti alabilmesi mümkün. Ancak bunun için dünyaca tanınan bir kişi olmanız gerekiyor...

Ücretsiz mavi tik almak için: Twitter hesabınıza referans sağlayacak resmi web sitesinin linkini profilinize eklemeniz gerekiyor. Bunların yanı sıra, web sitesinin sahibi olan kuruluşun Twitter’da onaylanmış olması gerekmekte. Ayrıca kimlik kartınızın fotoğrafını çekip Twitter desteğine veya işlemleri sürdürmeniz için gerekli olan aşamalara göndermeniz gerekiyor. Ancak herhangi bir marka veya kuruluşsanız bu belgeler şart değil...

Temel olarak, hesabınız aktif olmalı ve Twitter'ın yenilenen politikalarına uygun olmalıdır. Twitter’ın aktif hesaplardan kastettiği şey ise, hesabınızda profil adı ve profil resmi ve hesabınız kilitli değilde herkese açık olması gerekiyor. Ve bunların en önemlisi, hesabınıza ait onaylı bir e-posta adresi veya onaylanmış bir telefon numarası olmalıdır. Ayrıca son 12 ay içinde Twitter kurallarını ihlal nedeniyle platformdan engellenmemiş ve yasak almamanız gerekiyor.

Gold_new.jpg.twimg.1920

Twitter, hangi kategorilere giren hesapları onaylayacak?

 • Devlet dairesi hesapları, devlet kurumdaki kişiler, siyasi makam adayları
 • Haber kuruluşları ve bu sektördeki kişiler ve gazeteciler
 • Profesyonel sporcular, spor organizasyonları, takımlar ve ligleri
 • Aktivistler ve organizatör kişiler
 • İçerik üreticileri ve influencerlar
 • Şirketler, markalar, kuruluşlar ve bunların başlarındaki kişiler
 • Eğlence veya yapım şirketleri/ Sektör çalışanları

ffeccfc0-48ab-11ec-bff3-e2cee1f9a641-scaled

Twitter Blue abonelik ücreti ne kadar olacak?

"Twitter Blue fiyatı ne kadar olacak?" şeklinde aklınızda çeşitli sorular varsa hala olmaya devam edebilir... Çünkü, Twitter Blue abonelik fiyatı ilk başta 2.99 dolar olarak çıkış yaptı, sonra fiyatı 4.99 dolara yükseltildi ve mavi tik rozetinin gelmesiyle birlikte Twitter Blue üyelik fiyatı daha da arttı. Son olarak profile mavi tik onay rozetini ekleyen Twitter Blue aboneliğinin fiyatı aylık 8 dolar (Android Twitter Blue fiyatı) olarak seyrediyor. Türkiye'ye resmi olarak bir ücret politikası sunulmamış olsa da fiyatlar yurt dışında şu şekilde;

Twitter Blue fiyatları;

ABD

 • Amerika Birleşik Devletleri Twitter Blue (IOS) fiyatı: 11 $
 • Amerika Birleşik Devletleri Twitter Blue (Android) fiyatı: 8 $

Birleşik Krallık

 • Birleşik Krallık Twitter Blue (IOS) fiyatı: £11
 • Birleşik Krallık Twitter Blue (Android) fiyatı: £8

Kanada

Snapchat'ten durumu kurtaracak yeni özellik! Snapchat'ten durumu kurtaracak yeni özellik!
 • Kanada Twitter Blue (IOS) fiyatı: 15 CAD
 • Kanada Twitter Blue (Android) fiyatı: 10 CAD

Twitter'da  mavi tik nasıl alınır?

"Twitter’da mavi tik nasıl alınır?" soruları Twitter'ın değişen yapısı ile özellikle günümüzde en çok sorulan sorular arasında yer alıyor. Az takipçili veya kurumsal hesaplarını onaylatmak isteyen kullanıcılar tarafından oldukça fazla sorulan bu soruları cevaplayarak, adım adım Twitter'da mavi tik nasıl alınır sorusunu cevaplayalım. Twitter mavi tik kullanıcı sayısı da merak ediliyor.

Mavi tik almadan önce belirtmek gerekir ki, Twitter’da onaylanmış hesap olmanın iki ana yolu vardır. Bunlardan ilki Twitter Blue aboneliği ve onaylanmış hesap şartlarını taşıyorsanız, ücretsiz olarak mavi tik rozetini şu şekilde alabilirsiniz;

Twitter hesap onaylatma başvurusu ile mavi tik rozeti alma 

 1. Twitter uygulamasını açın.
 2. Ayarlar ve Destek altında yer alan Ayarlar ve gizlilik’i seçin.
 3. Hesabım’a dokunun.
 4. Hesap bilgileri’ seçeneğini seçin ve devam etmek için şifrenizi girin.
 5. Onaylanmış kısmında yer alan“Onaylama isteğinde bulun” seçeneğine girin.
 6. İsteği başlat diyerek yönergeleri izleyin ve istenen bilgileri doldurun.

Twitter Blue aboneliğiyle mavi tik rozeti alma 

 1. Twitter uygulamanızı açın.
 2. Gezinti bölmesinde bulunan mavi renkli Twitter Blue simgesine dokunun.
 3. Twitter Blue özelliklerini geçiş sağlayın ve "Abone ol" butonuna dokunun.
 4. İşlemleri takip ettikten sonra mavi tik, profilinize eklenecektir.

twitter (3)-1

Eskiden doğrulanmış Twitter hesaplarının mavi rozetleri kaldırılacak!

Twitter’a yeni renkli tik aboneliklerinin platforma eklenmesinin ardından Elon Musk’tan bir çok kullanıcıyı ve şirketi üzecek bir açıklama geldi. Twitter patronu, sosyal medyasında eskiden doğrulanan tüm hesapların profillerindeki mavi tiki tamamen kaldırılacağını söyledi. Duyurulan bu yeni değişikğin birkaç ay içinde uygulanacağı belirtiliyor.

Elon Musk açıklamalarında, eski Twitter yönetiminin mavi onay rozet dağıtma âdetini yozlaşmış ve saçma bulduğunu, birkaç ay içerisinde de eski hesaplardan tüm eski mavi tiklerin kaldırılacağını söyledi. Ayrıca eski mavi tik rozeti bulunan hesaplarda “Bu, eski bir onaylanmış hesap. Dikkate değer olabilir veya olmayabilir.” açıklaması yer alıyor.

Elon Musk'ın daha Twitter’ı satın almasından önce kişi ve kuruluşların hesapları, aktif, gerçek ve dikkate değer olduklarını göstermek için mavi tik onay işaretleri başvuruları sonucunda kendilerini doğrulayabiliyorlardı.

Ancak Musk’ın yeni yönetimi sonucunda mavi tik almak paralı oldu ve daha kolay hale geldi. Geçtiğimiz Pazartesi günü itibariyle yeniden aktif hale getirilen yeni abonelik sistemi Twitter Blue kapsamında, artık hesap doğrulama işlemi için belli şartları taşımak gerekmiyor. Aylık 8 dolar gibi bir ücret karşılığında Twitter Blue’ya abone olmanın sonucunda mavi tikinizi alabiliyorsunuz.

Ancak belirtmek gerekir ki, mavi tik için bazı ufak güvenlik şartları gerekiyor: Telefon numarası doğrulamış ve 7 gün öncesinden kullanıcı adını, görünen adını veya profil resmini değiştirmemiş tüm kullanıcılar profillerine onay rozeti takabilecek...

Twitter, kişisel hesaplar için mavi, işletmeler için altın renkli onay rozeti kullanılıyor. Bunun yanı sıra, yakın zamanda devlet hesapları için gri onay rozeti platformda kullanıma açılmaya başlanacak.

Editör: Enes Sapmaz