Teknoloji devleri, Dünya Kupası’nın nimetlerinden faydalanan şirketler arasında yerini aldı. Bunlardan ikisi ise Google ve Twitter. Arama devi Google ve popüler sosyal medya platformu Twitter, Dünya Kupası döneminde rekor kırdı.

Google’dan Dünya Kupası finalinde arama rekoru

Bu yıl Katar’da düzenlenen FIFA 2022 Dünya Kupası’nı bilgisayarları, televizyonları ve telefonları başından milyonlarca kişi takip etti. Arjantin’in mutlu sona ulaştığı turnuva, turnuva dışında rekorları da beraberinde getirdi.

Arama devi Google, Dünya Kupası finalinde arama rekoru kırdı. Google CEO’su Sundar Pichai, Twitter’da paylaştığı tweet ile geçtiğimiz gün gerçekleşen Dünya Kupası Finali sırasında son 25 yılın, yani şirketin kuruluşundan itibaren en yüksek arama trafiğinin gerçekleştiğini açıkladı. Ancak Google’ın rekor trafiğiyle ilgili bir veri paylaşılmadı. 

"Arama (Google), #FIFAWorldCup finalinde 25 yılın en yüksek trafiğini kaydetti, sanki tüm dünya tek bir şey arıyordu!" 

Twitter da rekor kırdı

Google’ın yanı sıra sosyal medya platformu Twitter’dan da rekor geldi. Twitter’ın yeni CEO’su Elon Musk, paylaştığı tweetle Dünya Kupası Finali sırasında Fransa’nın attığı gol sayesinde, yalnızca bir saniyede 24,400 tweet atılarak yeni bir rekor kırıldığını açıkladı.

Editör: Burak Karahan